Pojawianie się tematu DDA w social mediach
Napisany przez Klaudia Rząd, 29 sierpnia 2024
Tematyka syndromu DDA(Dorosłych Dzieci Alkoholików) coraz częściej pojawia się w mediach społecznościowych. Syndrom ten, charakteryzujący się zestawem problemów emocjonalnych i psychicznych, które wynikają z dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym, przez długi czas był tematem tabu. Dzięki social mediom, tematy zdrowia psychicznego, a w tym syndromu DDA stają się coraz bardziej zauważalnym problemem.
Social media są otwarte na indywidualne historie i możliwość nawet anonimowego dzielenia się doświadczeniami, dzięki temu użytkownicy różnych portali społecznościowych np. Facebooka, Instagrama, TikToka, czy X (dawniej Twitter), coraz częściej otwarcie mówią o swoich trudnych przeżyciach z dzieciństwa i o tym jak ten emocjonalny bagaż wpływa na nich w życiu dorosłym. Hasztagi takie jak #DDA, #DorosłeDzieciAlkoholików, czy #ZdrowiePsychiczne pozwalają znaleźć społeczność osób, które przeszły przez podobne doświadczenia.
Na Facebooku istnieje wiele grup dla osób, które zmagają się z problemami psychicznymi. Przykładem jest grupa publiczna ,,Psychologia’’, na której ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami i sposobami pomocy. Często takie grupy są pierwszym miejscem, gdzie ludzie sięgają po pomoc, bez obawy przed oceną czy stygmatyzacją, ponieważ znajdują się w grupie osób z podobnymi doświadczeniami. Dzięki aktywności moderatorów i członków, którzy dzielą się rzetelną wiedzą, użytkownicy mogą dowiedzieć się więcej o syndromie DDA.
Jednym z plusów jest to, że na takich grupach można pozostać całkowicie anonimowym lub dołączyć do takiej grupy, która nie jest publiczna tylko zamknięta, co zapewnia większe bezpieczeństwo i prywatność.
Poza grupami na Facebooku, istnieje również wiele stron na tej platformie, np. ,,Opowiedz mi swoją historię’’. Ta strona publikuje wiele postów, ale również i infografik zawierających treści edukacyjne na temat syndromu DDA, jego objawów i sposobów radzenia sobie z traumą z dzieciństwa. Istnieją również strony specjalistów, którzy często poruszają ten temat.
Instagram jest miejscem, w którym głównie publikuje się zdjęcia i krótkie filmiki. Podobnie jak w przypadku Facebooka, istnieje wiele kont poświęconych zdrowiu psychicznemu, gdzie są publikowane infografiki dotyczące różnych syndromów, w tym syndromu DDA. Hasztagi pozwalają na szybkie znalezienie takich treści, a także kont psychologów, którzy chętnie dzielą się swoimi wskazówkami w tym temacie i promują swoje spotkania online z tego zakresu.
TikTok
TikTok jest dynamicznie rozwijającą się platformą społecznościową, która zdobyła ogromną popularność wśród młodzieży i młodych dorosłych, ale także wśród starszych osób. Również na tej platformie wielu psychologów i specjalistów dzieli się swoją wiedzą i tworzy filmy edukacyjne dotyczące syndromu DDA. Przy takich filmikach można zauważyć wiele komentarzy ludzi cierpiących na ten syndrom lub chcących się więcej o nim dowiedzieć. Poza specjalistami pojawia się również dużo filmików od influencerów, którzy zmagają się z tym syndromem, dzięki czemu treści trafiają do większej publiczności i pozwalają się swobodniej utożsamić z problemem, a także pomagają normalizować rozmowy o zdrowiu psychicznym.
X (dawniej Twitter)
Na tej platformie użytkownicy mogą swobodnie dzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami, a także uczestniczyć w dyskusjach na temat wpływu dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym na dorosłe życie. Tematy, które nas interesują również można bardzo łatwo znaleźć za pomocą hasztagów, które ułatwiają znajdowanie informacji. Jednak po analizie, można zauważyć, że temat syndromu DDA, pojawia się na tej platformie rzadziej niż na wcześniej wymienionych portalach społecznościowych.
Podsumowując, media społecznościowe są popularnym miejscem na dzielenie się swoimi doświadczeniami związanymi ze zdrowym psychicznym i syndromem DDA i odgrywają coraz większą rolę w promowaniu takich treści. Każda z tych platform ma swoje możliwości i narzędzia, które pomagają edukować, wspierać i budować społeczności dla osób zmagających się z problemami wynikającymi z dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym. Zdecydowanie można zauważyć dużą różnicę pomiędzy pojawianiem się tematu syndromu DDA w social mediach, a w mediach tradycyjnych. W mediach społecznościowych pojawia się częściej.