„Mury runą…”, 30 rocznica upadku muru Berlińskiego.
Written by Redakcja on 15 listopada 2019
W dniach 12.11.2019-15.11.2019 na terenie naszej uczelni odbywały się uroczystości z okazji 30-tej rocznicy Upadku Muru Berlińskiego.
Udaliśmy się na uroczystość by zdać relację na temat prelekcji odbywających się w aulach naszej uczelni. Konferencję otworzyła konsul Niemiec Cornelia Pieper.
Wystąpienie „Die Zeit der Teilung Deutschlands”, które poprowadziła Cornelia Pieper wraz z rektorem UJK, przybliżyło historię Niemiec w okresie po II Wojnie Światowej aż do upadku komunizmu. Pokazano na nim archiwalne nagrania oraz zdjęcia ukazujące życie codzienne mieszkańców NRD oraz Berlina wschodniego. Na koniec wykładu prowadzący pokazali, jak działania Lecha Wałęsy oraz Solidarności wpłynęły na wydarzenia sprzed trzydziestu lat.
Wykład, pt. „Fiel die Mauer zufällig?” („Czy mur upadł przypadkowo?”) stanowił warsztaty dla uczniów szkół, które miały pogłębić ich wiedzę z zakresu języka niemieckiego a także pokazać, że język to nie tylko gramatyka i słowa ale także kultura i ludzie. Podstawowym zagadnieniem były przyczyny powstania i upadku Muru Berlińskiego, który jest symbolem końca komunizmu. Zajęcia te były prowadzone przez: Dr. Donatę Wójcik wraz z Prof. Dr. Hansem Giessenem i Ralphem Arztem najpierw w języku niemieckim a później polskim. Na początku warsztatów uczniowie dostali testy dzięki którym mogli sprawdzić swoja wiedzę z zakres historii upadku Muru, wydarzeń końca lat 80. a także okresu walki z komunizmem. Zajęcia dotyczyły już wydarzeń po 1989 roku, ale skupiały się także na procesach zachodzących od wczesnych lat 80. w Europie które doprowadziły do upadku Muru Berlińskiego.
Podczas wykładu „Trabant-meine leidenschaft”, dr. Krzysztof Kasiński opowiedział historię popularnego Trabanta i równolegle towarzyszące mu wydarzenia. Wspomniał także jak ten samochód stał się symbolem popkultury. W kolejnym punkcie wykładu, poznaliśmy charakterystykę motoryzacji NRD w latach 1960 do 1999, a także jak w kwestii zmotoryzowania NRD wyglądało na tle innych państw Bloku Wschodniego.
– Trabant to nie tylko pojazd, którym poruszamy się codziennie. Jest to swojego rodzaju symbol lat 70 i 80 w NRD, wystąpił także na przykład podczas koncert zespołu U2. Jestem szczęśliwym posiadaczem Trabanta, który ma już ponad 30 lat. Dotychczas posiadałem już cztery Trabanty i za każdym razem czułem wielką przyjemność podczas jazdy właśnie tym samochodem- mówi dr. Kasiński.
Artykuł przygotowali: Michał Serwicki, Mikołaj Grabosz, Karol Jakubczyk, Anna Kwapisz, Julia Warych, Bartłomiej Pać.