Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Wsłuchaj się!

15:05 17:00

Current show

Wsłuchaj się!

15:05 17:00

Upcoming show

COOL2RA

17:00 18:00

Background

Mistrzostwa Europejskie: dobry występ reprezentantów Polski

Napisany przez , 21 sierpnia 2022

Po 10 dniach zmagań interdyscyplinarne Mistrzostwa Europy dobiegły końca. Reprezentaci Polski zdobyli w nich 39 medali, zajmując 9 miejsce w klasyfikacji medalowej imprezy. Aż 14 krążków zdobyli lekkoatleci.

Historia imprezy

Wydarzenie organizowane w ciągu ostatnich dni w Monachium było drugą w historii edycja imprezy. W 2018 roku sportowcy rywalizowali w szkockim Glasgow oraz Berlinie. Idea tego typu imprezy wynikała z bardzo prostego powodu, przede wszystkim to zebranie jak największej liczby dyscypliny w jednym miejscu. Dyscyplin nieprzypadkowych, tych które same z siebie nie mają co marzyć o wielomilionowej oglądalności w skali Europy. W pierwszej edycji w jej ramach odbywały się mistrzostwa (rangi wcześniejszych mistrzostw Starego Kontynentu) w: gimnastyce sportowej, golfie, pływaniu, lekkiej atletyce, kolarstwie (szosowym, torowym, górskim oraz BMX), triathlonie i wioślarstwie.

Reprezentanci Polski zdobyli wtedy 21 medali (9 złotych oraz po 6 srebrnych i brązowych). 

Zgodnie z oczekiwaniami

Zmagania zaczęły się 11 sierpnia a zakończyły 21 sierpnia, w porównaniu z pierwszą edycją nie było zawodów pływackich (Mistrzostwa Europy w tym samym czasie odbywały się w Rzymie) oraz golfa. W zamian dodano kilka dyscyplin spośród których można było upatrywać szans na medale „biało-czerwonych”.

W skład dyscyplin Mistrzostw Europejskich weszły: siatkówka plażowa, kajakarstwo, wspinaczka sportowa i tenis stołowy. 

Pierwszego dnia zmagań lekkoatletycznych worek z medalami odwiązała Aleksandra Lisowska swoim znakomitym zwycięstwem w maratonie (2:28:36). W poniedziałek w jej złote ślady poszła Aleksandra Mirosław.

Murowana faworytka do tytułu Mistrzyni Europy we wspinaczce sportowej na czas nie dała szans rywalkom, pokonując w finale swoją rodaczkę, Aleksandrę Kałucką. Warto podkreślić że w rywalizacji o 3 miejsce kolejny bratobójczy pojedynek Polek wygrała siostra bliźniaczka Oli, Natalia. 20-latka pokonała Patrycję Chudziak. Tego dnia ściany wspinaczkowe mogły byly biało czerwone. Marcin Dzieński który nie był faworytem do medalu sprawił niespodziankę, dopiero w finałowym wyścigu ulegając Ukraińcowi Daniłowi Bołdyrewowi. W środę rano awans do finału rzutu młotem wywalczyli Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek. Jak się okazało nie były to ostatnie dobre wiadomości z Monachijskiej rzutni tego dnia. Pod nieobecność kontuzjowanej Anity Włodarczyk honoru polskiego kobiecego młota broniła niespełna 22-letnia Ewa Różańska. I obroniła koncertowo, już w pieszym rzucie osiągając 71,63 m, co było jej rekordem życiowym i dało jej drugie miejsce w konkursie za Biancą Ghelber (72,22 m) z Rumunii. Taki duet utrzymał się do końca konkursu, w ostatnich rzutach obie zawodniczki (pewne już zdobycia upragnionych medali) poprawiły swoje rezultaty. Młoda Polka od środy może pochwalić się rekordem życiowym na poziomie 72,12 m. Co doceniła wielka mistrzyni – legenda dyscypliny – Anita Włodarczyk w swoich social mediach.

Tego samego dnia w biegu finałowym na 400 metrów wystartowały trzy „Aniołki Matusinskiego”. Na polach startowych zjawiły się: Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan oraz Natalia Kaczmarek. Ostatnia z wymienionych przez cały dystans utrzymywała się w czołówce za holenderką Bolt, i dobiegła do mety jako druga z czasem 49,94 s. Nieoczekiwanie na ostatniej prostej trzecia i czwarta zawodniczka zaczęły słabnąć co wykorzystała Anna Kiełbasińska, biegnąca równym tempem, zawodniczka dotarła do mety jako trzecia (50,29 s.). 

Jak to w polskiej lekkiej atletyce bywa, nie obyło się bez kontrowersji. W półfinale biegu przez płotki jeden z faworytów, Damian Czykier ukończył swój bieg na ostatnim miejscu. Po strąceniu kilku płotków to nic dziwnego, ale… jak się później okazało, był kontakt, między nim a rywalem biegnącym na sąsiednim torze. W takiej sytuacji możliwa jest dyskwalifikacja rywala i ewentualne (za zgodą organizatorów) awansowanie bezpośrednio do finałów (zawodnika poszkodowanego). Niestety, jak się okazało, PZLA działania w takim kierunku rozpoczął za późno… poniżej relacja głównego zainteresowanego

 

Czwartek zaczął się dobrze, od rekordu życiowego siedmioboistki Adrianny Sułek. Zawodniczka mierzyła się nie tylko z rywalkami ale także z kontuzją nogi, której nabawiła się podczas treningu przed zawodami. Mimo to walczyła. Heroizm Polki, został wynagrodzony przez los pobitymi rekordami życiowymi w 3 z 7 konkurencji. W biegu na 800 metrów nie miała sobie równych, wygrała a co najważniejsze awansowała z 3 na 2 miejsce w klasyfikacji generalnej i została Wicemistrzynią Europy!

Ostatnia konkurencja siedmioboistek była jednocześnie przerwą, w zawodach młociarzy. O spokojny wieczór polskich fanów nie zadbał Paweł Fajdek. Tegoroczny Mistrz Świata z Eugene, dopiero w 3 próbie, zaliczył rzut i przesunął się po nim na 4 miejsce. Wojciech Nowicki spokojnie wszedł w konkurs, niespodziewanie Węgier Halasz poprawił swój rekord życiowy na 80,82 metra, co dało mu prowadzenie w trzeciej kolejce, dwie kolejki później stracił je na rzecz Wojciecha. Polak w swojej piątej próbie rzucił młot na odległość 82 metrów co było najlepszym wynikiem uzyskanym w całym 2022 roku. Pochodzący z Białegostoku zawodnik, potwierdził tym samym swoją klasę. Mistrz olimpijski z Tokio, dzięki temu mógł cieszyć się ze swojego drugiego tytułu Mistrza Europy (2018, 2022). 

Dzień później cieszyliśmy się z dwóch medali, srebra oraz brązu. Wicemistrzyniami Europy zostały Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk, w konkurencji K2 na dystansie 1000 metrów. Podczas lekkoatletycznej sesji wieczornej brązowy medal zdobyła Sofia Ennaoui w biegu na 1500 m uzyskała czas 4:03:59 dzięki czemu mogła cieszyć się z krążka. 

Przedostatni dzień Mistrzostw zaczął się od przedpołudniowego 20 kilometrowego chodu kobiet. Wielkich nadziei nie zawiodła Katarzyna Ździebło. Pomimo dwóch ostrzeżeń (trzy oznaczają dyskwalifikuje) dobiegła tuż za Greczynką Ntrismpioti z czasem 1:29:20.

Już późnym popołudniem polskie kajakarki dołożyły do dorobku kolejne medale…

Najpierw złoto na 500 metrów w kategorii K2 (1:41:418) wywalczyły Karolina Naja i Anna Puławska, później brąz na 500 metrów Sylwii Szczerbińskiej oraz Julii Walczak w kategorii C2. Kilkadziesiąt minut później Marta Walczykiewicz zdobyła brązowy medal w rywalizacji na 200 m. W tej samej konkurencji Ołeksij Koliadych zdobył również brąz. Srebro dla duetu Stepun i Grabowski (200 m K2). 

 

W sesji wieczornej na stadionie lekkoatletycznym mieliśmy kilka medalowych szans. Na 800 metrów po kapitalnym finiszu do mety na trzecim miejscu dobiegła Anna Wielgosz. 

 

Około godziny 22 mogliśmy się cieszyć że srebra „Aniołków Matusinskiego”. Kapitalny start Kiełbasińskiej, duża przewaga przy przekazaniu pałeczki Idzie Baumgart-Witan. Niestety Iga odpuściła początek, rywalki to wykorzystały i Polki z pewnej pozycji liderek spadły na 4 miejsce, na szczęście Justyna Święty Ersetic pobiegła na swoim przyzwoitym poziomie i utrzymała stratę do uciekających rywalek. Na ostatniej zmianie najlepsza Polska – Natalia Kaczmarek po wielkiej walce na ostatniej prostej wyprzedziła dwie rywalki i dobiegła na metę na drugeuh pozycji. Jak się później okazało międzyczasy pokazały że najsłabiej pobiegła Kielbasińska a Baumgart-Witan była jedną z najlepszych. 

Tak też działa lekka atletyka, rywalki które są do dogonienia wydają się nieosiągalne i nawet najlepszy wynik zaburzony jest obrazem uciekających rywalek. 

W ostatnim dniu imprezy Polacy sięgnęli po kolejne krążki. 

Mateusz Surwiło zaczął medalową passę. Zdobył srebrny medal na 200 metrów w KL3. 

 

Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto zostały mistrzyniami Europy w wyścigu K4 na 500 metrów.

Medal z tego samego kruszcu wygrała Anna Puławska. 

Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński w C2 na 200 metrów również wygrali swój wyścig. 

W kategorii C2 500 m wicemistrzowo zgarnęli Wiktor Głazunow, Tomasz Barniak. Drugie miejsce stało się również udziałem Dominiki Putto i Katarzyny Kołodziejczyk w kategorii K2 na 200 m  Najwcześniej (o poranku) Wicemistrzynią Europy została Justyna Iskrzycka w kategorii K1 na 1000 metrów. Rafał Rosolski stanął z kolei na najniższym stopniu podium w kategorii K1 na 5000 metrów. 

Wieczorem na stadionie lekkoatletycznym finały zaczęły się jak marzenie. Pia Skrzyszowska złapała rytm od pierwszych metrów, pomknęła po złoto, na 100 metrów przez płotki. Czas 12,53 s. dał 21-latce tytuł Mistrzyni Europy, niespodziewany ale jakże dzięki temu piękny. 

Złoto Pii to nie jedyna sensacja tego dnia w wykonaniu biało-czerwonych. 

Sztafeta 4×100 mężczyzn pobiegła w czasie 38,15 sekundy i pobiła rekord kraju. Na szyi brązowe medale zawiesili: Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota oraz Dominik Kopeć. 

Mistrzostwa zakończyliśmy srebrnym medalem 42,61 s. (rekord Polski) zdobytym przez panie na takim samym dystansie co panowie 10 minut wcześniej. Sztafeta w składzie Pia Skrzyszowska, Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda sięgnęła po wicemistrzowski tytuł. Piękne zakończenie bardzo udanej imprezy.

 

Były to wielkie chwile polskiego sportu w ciągu kilkunastu dni w Niemczech. Takie sportowe święto ma sens, konkurencje mniej medialne, w ciągu krótkiego czasu stają się najważniejsze w serwisach informacyjnych mediów w całej Polsce i Europie.

Dorobek medalowy reprezentantów Polski na Mistrzostwach Europejskich 2022:

Złote medale (8):

  • Aleksandra Mirosław (wspinaczka sportowa na czas)
  • Aleksandra Lisowska (maraton)
  • Wojciech Nowicki (rzut młotem)
  • Karolina Naja i Anna Puławska (500 metrów w kategorii K2)
  • Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto (K4 na 500 metrów)
  • Anna Puławska (K1 na 500 metrów)
  • Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński (C2 na 200 metrów)
  • Pia Skrzyszowska (100 metrów przez płotki)

Srebrne medale (16):

  • Sprint drużynowy kobiet (Karwacka, Łoś, Sibiak) (kolarstwo torowe)
  • Czwórka podwójna mężczyzn (Czaja, Biskup, Ziętarski, Barański) (wioślarstwo)
  • Natalia Kaczmarek (400 m)
  • Ewa Różańska (rzut młotem)
  • Aleksandra Kałucka (wspinaczka sportowa na czas)
  • Marcin Dzieński (wspinaczka sportowa na czas)
  • Adrianna Sułek (siedmiobój)
  • K2 1000 metrów (Iskrzycka, Kołodziejczyk) 3:34.606 (kajakarstwo)
  • Katarzyna Ździebło (20 km chód kobiet)
  • Jakub Stepun i Bartosz Grabowski (200 m K2)
  • Sztafeta 4×400 (Kielbasińska, Baumgart-Witan, Święty, Kaczmarek)
  • Mateusz Surwiło (200 metrów KL3)
  • Wiktor Głazunow, Tomasz Barniak (C2 500 m)
  • Dominiki Putto i Katarzyny Kołodziejczyk (K2 na 200 m)
  • Justyna Iskrzycka (K1 na 1000 m)
  • Sztafeta 4×100 kobiet (Pia Skrzyszowska, Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda)

Brązowe medale (15):

  • Nikola Wielowska (scratch, kolarstwo torowe)
  • Daria Pikulik (omnium, kolarstwo torowe)
  • Karwacka, Łoś, Sibiak (Sprint drużynowy kobiet) (kolarstwo torowe)
  • Jolanta Majka i Michał Gadowski (parawioślarstwo, dwójki)
  • Natalia Kałucka (wspinaczka sportowa na czas)
  • Drużynowo maraton kobiet  (Lisowska, Mach, Jackiewicz)
  • Anna Kiełbasińska (400 m)
  • Sofia Ennaoui (1500 m)
  • Sylwia Szczerbińska oraz Julia Walczak (500 metrów w kategorii C2)
  • Marta Walczykiewicz (200 m K1)
  • Ołeksij Koliadych  (200 m K1)
  • Anna Wielgosz (800m)
  • Rafał Rosolski (K1 na 5000 m)
  • Sztafeta 4×100 mężczyzn (Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota oraz Dominik Kopeć)

Kolejna edycja Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce odbędzie się w 2026 roku. 

Fot.: twitter.com/EuroAthletics


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.