Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Poranna gimnastyka

08:00 14:00

Current show

Poranna gimnastyka

08:00 14:00

Upcoming show

Wsłuchaj się!

14:00 18:00

Background

Liga Narodów 2024. Polskie siatkarki rozpoczynają walkę o medal

Napisany przez , 13 maja 2024

W tureckiej Antalyi polskie siatkarki rozpoczną walkę w tegorocznej Lidze Narodowej. Celem kadry Stefano Lavariniego będzie co najmniej powtórzenie sukcesu z roku 2023, kiedy Polki zdobyły brązowe medale. Pierwszy mecz rozegrają 14 maja z Włoszkami.

Poprzedni sezon reprezentacyjny był bardzo udany dla biało-czerwonych, ponieważ zajęły one trzecie miejsce w Lidze Narodów oraz przede wszystkim wywalczyły bezpośrednią kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. I to właśnie zmagania w stolicy Francji będą kluczowym momentem tego sezonu. Dodatkowo nasze zawodniczki zagrają na tej imprezie po raz pierwszy od 16 lat. Niemniej Stefano Lavarini zapowiada, że i w Lidze Narodów reprezentacja Polski będzie walczyła o medale.

W kwietniu trener reprezentacji Polski – Stefano Lavarini ogłosił szeroką kadrę na tegoroczny sezon reprezentacyjny. W tym gronie znalazło się 30 zawodniczek, które będą miały szansę reprezentować Polskę w Lidze Narodów i na Igrzyskach Olimpijskich. Do kadry wracają między innymi Zuzanna Górecka oraz Klaudia Alagierska-Szczepaniak, które były nieobecne w kadrze w zeszłym sezonie, bowiem pod koniec poprzedniej edycji rozgrywek ligowych doznały zerwania więzadeł w kolanie. Obie zawodniczki ŁKS Commercecon Łódź do gry wróciły w lutym. W kadrze znalazło się także miejsce dla Malwiny Smarzek, która co prawda już w zeszłym roku była na powołanej liście, jednak wówczas nie zagrała w żadnym spotkaniu.

Szeroka kadra Polek na sezon reprezentacyjny 2024:

 • Rozgrywające: Julia Bińczycka (UNI Opole), Marlena Kowalewska (Grupa Azoty Chemik Police), Julia Nowicka (BKS Bostik Bielsko-Biała), Katarzyna Wenerska (Developres Bella Dolina Rzeszów), Joanna Wołosz (Prosecco-Doc Imoco Conegliano);
 • Środkowe: Klaudia Alagierska-Szczepaniak (ŁKS Commercecon Łódź), Weronika Centka, Magdalena Jurczyk (Developres Bella Dolina Rzeszów), Aleksandra Gryka, Kamila Witkowska (ŁKS Commercecon Łódź), Agnieszka Korneluk (Grupa Azoty Chemik Police), Joanna Pacak (BKS Bostik Bielsko-Biała), Dominika Pierzchała (Grupa Azoty Chemik Police);
 • Przyjmujące: Martyna Czyrniańska (Eczacibasi Stambuł), Paulina Damaske (BKS Bostik Bielsko-Biała), Aleksandra Dudek (ŁKS Commercecon Łódź), Monika Fedusio, Martyna Łukasik (obie Grupa Azoty Chemik Police), Zuzanna Górecka (ŁKS Commercecon Łódź), Natalia Mędrzyk (Grupa Azoty Chemik Police), Julita Piasecka (ŁKS Commercecon Łódź), Olivia Różański (Volley Bergamo 1991);
 • Atakujące: Monika Gałkowska (MOYA Radomka Radom), Aleksandra Rasińska (Energa MKS Kalisz), Malwina Smarzek (VBC Trasporti Pesanti Casalmaggiore), Magdalena Stysiak (Fenerbahce Opet Stambuł);
 • Libero: Justyna Łysiak (Grot Budowlani Łódź), Paulina Maj-Erwardt (ŁKS Commercecon Łódź), Maria Stenzel (MOYA Radomka Radom), Aleksandra Szczygłowska (Developres Bella Dolina Rzeszów).

Mecze towarzyskie

Kilka dni temu Polki przed własną publicznością rozpoczęły tegoroczny sezon kadrowy od dwóch spotkań towarzyskich z Holenderkami. W pierwszym starciu okazały się zdecydowanie lepsze, wygrywając 5:0 (trenerzy przed meczem ustalili, że ich drużyny rozegrają pięć partii, bez względu na wynik). Poszczególne sety kończyły się następującymi wynikami: 25:21, 25: 19, 25:21, 25:22, 15:13. Natomiast w drugim spotkaniu nieco lepsze były już nasze rywalki, które wygrały 2:3 (18:25, 18:25, 26:24, 25:19, 7:15).

Liga Narodów 2024

W tegorocznej, już szóstej edycji Volleyball Nations League bierze udział szesnaście drużyn. W pierwszej fazie każda z nich rozgrywa trzy turnieje w trzech różnych lokalizacjach na całym świecie: w Antalyi (Turcja), Arlington (USA), Hongkongu (Chiny), Fukuoce (Japonia), Rio de Janeiro (Brazylia) lub Makau (Chiny). W każdym z tych turniejów zagrają po 4 mecze.

Polki pierwszy swój turniej rozegrają w Turcji. Swój pierwszy mecz rozegrają w nadchodzący wtorek, 14 maja. Na sam start czekać je będzie bardzo trudne zadanie, ponieważ po drugiej stronie siatki zameldują się Włoszki. Oprócz tego zagrają jeszcze z Francuzkami, Holenderkami i Japonkami.

Po rywalizacji w Turcji nasze zawodniczki czekają jeszcze imprezy w Arlington i na koniec w Hongkongu. W Stanach Zjednoczonych biało-czerwone zmierzą się z Serbią, Koreą Południową, Niemcami i na zakończenie z gospodyniami drugiego turnieju – Amerykankami. Natomiast w Hongkongu przyjdzie im zagrać z Brazylią, Dominikaną, Tajlandią i Chinami. Ogólnie więc w pierwszej fazie Ligi Narodów, Polki nie zagrają jedynie z Bułgarią, Kanadą oraz Turcją.

Awans do fazy finałowej uzyska siedem najlepszych reprezentacji w tabeli oraz reprezentantki Tajlandii. Tajki mają bowiem zapewniony awans do dalszej części turnieju, gdyż faza finałowa odbędzie się w Bangkoku. Ten etap rozpocznie się 20 czerwca, a mecze o 3 miejsce i wielki finał rozegrane zostaną 23 czerwca.

Skład Polek na pierwszy turniej w Antalyi (14 zawodniczek):

 • Rozgrywające: Marlena Kowalewska (Grupa Azoty Chemik Police), Katarzyna Wenerska (PGE Rysice Rzeszów);
 • Środkowe: Klaudia Alagierska-Szczepaniak, Kamila Witkowska (obie ŁKS Commercecon Łódź), Agnieszka Korneluk (Grupa Azoty Chemik Police), Joanna Pacak (BKS Bostik Bielsko-Biała);
 • Przyjmujące: Martyna Łukasik, Natalia Mędrzyk (obie Grupa Azoty Chemik Police), Julita Piasecka (ŁKS Commercecon Łódź), Olivia Różański (Volley Bergamo 1991);
 • Atakujące: Monika Gałkowska (MOYA Radomka Radom), Magdalena Stysiak (Fenerbahce Opet Stambuł);
 • Libero: Justyna Łysiak (Grot Budowlani Łódź), Aleksandra Szczygłowska (PGE Rysice Rzeszów)

Pełny terminarz reprezentantek Polski na Ligę Narodów 2024:

 • Polska — Włochy, wtorek, 14.05, godzina 19:00
 • Polska — Francja, piątek, 17.05, godzina 16:00
 • Polska – Holandia, sobota, 18.05, godzina 13:00
 • Polska – Japonia, niedziela, 19.05, godzina 16:00

 

 • Polska — Serbia, wtorek, 28.05 23:00, godzina 23:00
 • Polska — Korea Południowa, czwartek, 30.05, godzina 19:30
 • Polska — Niemcy, piątek, 31.05, godzina 20:00
 • Polska — USA, sobota, 1.06, godzina 23:30

 

 • Polska — Brazylia, środa, 12.06, godzina 14:30
 • Polska — Dominikana, piątek, 14.06, godzina 11:00
 • Polska – Tajlandia, sobota, 15.06, godzina 11:00
 • Polska — Chiny, niedziela, 16.06, godzina 14.30

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.