„Kontrakt stulecia” dla Finladni
Written by Redakcja on 7 lutego 2019
Minął okres składania ofert na myśliwiec przyszłości HX Fighter dla Finlandi. Kontrakt na 64 myśliwców szacowany jest na 14 miliardów dolarów. Główne role gra Lockheed Martin, Saab, Eurofighter, Boeing czy Dassault. Rozstrzygnięcie przetargu ma zostać przedstawione w 2020 roku.
Na ten moment przetarg jest największym w Europie, bo obejmuje aż 64 maszyny które mają zostać utworzone do 2060 roku. Myśliwce mają spełniać pięć najważniejszych zdolności:
- do zwalczania celów powietrznych
- do zwalczania celów lądowych
- do zwalczania celów morskich
- do prowadzenia misji rospoznawczych typu ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance)
- do wykonania uderzeń dalekiego zasięgu.
Na ten moment Boeing przedstawił myśliwce takie jak F/A-18C/D Hornet, F/A-18E/F Super Hornet i samolot stworzony do walki elektronicznej EA-18G Growler.
Koncern Lockheed Martin jako druga firma zza oceanu złożyła propozycje samolotu F-35 Lightning II. Jako jedyny z prezentowanych posiada techniki mające na celu zmniejszenie możliwości wykrycia w powietrzu (stealth), czy możliwości walki w sieciocentrycznym polu walki.
Dalej mamy kolejno Francuskiego Dassault Rafale który pokazał swoją użyteczność, w Egipcie, Indii i Katarze. Bojowo natomiast zdążył już uczestniczyć w misjach powietrznych nad Syrią czy Libią.
Brytyjsko – niemiecko – włosko – hiszpańskie połączenie oferuje znanego już każdemu Eurofightera Typhoona. Sprawdzony bojowo m.in. w misjach NATO Air Policing. Ta oferta w razie zatwierdzenia, tworzy możliwość powstawania myśliwców w brytyjskim BAE Systems – czyli wielonarodowej firmie tworzącej maszyny związane z działaniem w przestrzeni powietrznej.
Ostatniego mamy JAS69E Gripen, od Saaba. I choć ta firma w większości kojarzona jest z samochodami, to głównie zajmuje się produkowaniem samolotów. Na tapetę rzucamy nowego i usprawnionego Gripena. Oferta ta byłaby tylko potwierdzeniem mocnej współpracy przemysłów zbrojeniowych Szwecji i Finlandi.
Jaka będzie ostateczna decyzja? Tego dowiemy się już za rok. Przetarg w tak poważnej sprawie nie jest błachostką. Walka w powietrzu na dzisiejszym polu walki to jeden z filarów działań wojennych, ale też działań obserwacyjnych które są tak ważne dla kraju bałtyckiego jakim jest Finlandia.