Islandzki spektakl „Bądź wilkiem!” na deskach kieleckiego teatru
Written by Malina Jarmołowicz on 10 listopada 2024
8 listopada na scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbył się spektakl bonusowy 6. KMFT- „Bądź wilkiem!”. Islandzkie dzieło opowiedziało poruszającą historię człowieka zmagającego się problemami psychicznymi, który dotknął najciemniejszych zakamarków własnego umysłu i znalazł siłę do dzielenia się swoimi doświadczeniami.
„Bądź wilkiem!” to poruszający monodramat oparty na książce autobiograficznej Héðinna Unnsteinssona, człowieka pracującego m.in. dla WHO (Międzynarodowej Organizacji Zdrowia) oraz islandzkiego Ministerstwa Zdrowia. Przedstawia skomplikowaną drogę do zrozumienia samego siebie oraz porusza tematy, takie jak poszukiwanie akceptacji i stygmatyzacja spowodowana przechodzeniem przez chorobę psychiczną.
Bohater przedstawia swoje losy, pozostając w ciągłym kontakcie z widownią, a akcja często wykracza poza samą scenę.
-Przez pierwsze 15 minut nie byłam pewna, czy widownia otworzy się na kontakt z aktorem. Jednak udało się, współudział widzów w pewnym sensie pozwolił na opowiedzenie historii. Przedstawienie doświadczeń bohatera w sposób tragikomiczny spotyka się z wieloma różnymi reakcjami, co mieliśmy okazję obserwować, wystawiając sztukę poza Islandią. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie- mówi reżyserka i scenarzystka widowiska Unnur Ösp Stefánsdóttir.
Aktor, Björn Thors zwrócił uwagę na wyjątkowość i znaczenie przedstawionej historii, mówiąc:
To, że osoba doświadczająca głębokiej psychozy i depresji, jest świadoma dotykających jej stanów i potrafi nam je przedstawić to bardzo rzadki przypadek. Kiedy razem z żoną (Unnur Ösp Stefánsdóttir- przyp.red.) przeczytaliśmy książkę, wiedzieliśmy od razu, że chcemy ją wystawić jako sztukę. Byliśmy zafascynowani całą historią, a przedstawienie jej jako monolog było fantastycznym wyborem, który podkreślił perspektywę przeżywanych przez bohatera wydarzeń.
Spektakl dopełniły takie zabiegi artystyczne, jak wyjątkowa gra świateł, woda na scenie i specjalnie skomponowana muzyka.
/fot. Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach