I posiedzenie koła Forum Młodych Humanistów w rektoracie UJK

Written by on 29 października 2024

28 października odbyło się pierwsze posiedzenie koła Forum Młodych Humanistów, zrzeszającego studentów oraz doktorantów Wydziału Humanistycznego UJK.

Na posiedzeniu rozpoczynającym nowy rok akademicki referat pt. „Szkolnictwo podstawowe i średnie w Kielcach w II RP na podstawie źródła” wygłosił dr Łukasz Ospara . Swój projekt oparł na trwającej we współpracy z prof. Massalskim edycji źródła. Jak zaznaczył, zawiera ona więcej procedur niż praca doktorska.

„Ostatnio zajmuję się szkolnictwem powszechnym i średnim w okresie II Rzeczypospolitej w Kielcach. Chciałem przybliżyć gronu historyków, polonistów i literaturoznawców działalność kieleckich placówek oświaty w tym okresie.” – mówił dr Łukasz Ospara.

W sali od biologii wisiały różnego rodzaju obrazy dot. botaniki, zoologi czy przedstawiające „różne dziwne zwierzęta”. W dalszej części wykładu dr Łukasz Ospara przedstawił szereg zagadnień, takich jak liczba szkół poszczególnych szczebli w Kielcach, konsekwencje reformy oświaty z 1932 r., porównał ówczesną liczbę dni wolnych od nauki z dzisiejszymi, podał koszty uczęszczania do szkół średnich na tle zarobków robotników, nauczycieli oraz urzędników. Dzienniki uczniów czy sprawozdania ze szkół, spłonęły podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. Jedyne źródła, na które mógł powołać się prelegent poza omawianym pamiętnikiem, to Dziennik Kuratoryjny Krakowski oraz Echo Dnia Krakowa.

Pomimo ubogiej bazy źródłowej jest ona bardzo ciekawa. W planach jest napisanie artykułu na ich podstawie. – Stwierdził dr Ospara.

Na koniec dyskusji poruszono temat źródeł dotyczących szkolnictwa polskiego w okresie zaborów. Damian Kozłowski stwierdził, że istnieją liczne źródła dla obszaru Galicji, które do dziś nie są opracowane.

Studencko-doktoranckie koło FMH funkcjonuje od 2020 r. pod egidą dr Katarzyny Ostrowskiej. Obecnie  prowadzona jest rekrutacja.

/fot. Redakcja


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.