Geograficzna podróż w sercu Kielc. Dzień Geografa 2026 na UJK
Written by Marek Picheta on 17 kwietnia 2026
22 kwietnia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach odbędzie się Dzień Geografa. W programie znalazły się wykłady, quiz oraz warsztaty, które pozwolą spojrzeć na naukę w praktyce.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9:30 w auli B1 (budynek G). Uczestnicy wysłuchają m.in. wykładu dr. Cezarego Jastrzębskiego o regionie świętokrzyskim oraz prezentacji dotyczącej programu Erasmus+.
O godzinie 11:10 zaplanowano GeoQuiz „Zrozumieć Ziemię”, a od 12:30 ruszą warsztaty tematyczne. Wśród nich m.in. zajęcia z wykorzystaniem technologii AR, systemów GIS czy odkrywanie tajemnic raf koralowych.
Najbardziej interaktywna część dnia rozpocznie się o 12:30. Organizatorzy zaplanowali cztery tury warsztatów, które pozwolą uczestnikom na bezpośredni kontakt z nauką:
-
Podróż do wnętrza Ziemi: Zajęcia w Lapidarium pod okiem prof. Marii Górskiej-Zabielskiej.
-
Klimat i AR: Analiza zmian klimatu z wykorzystaniem piaskownicy rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality Sandbox).
-
Nowoczesne technologie: Praktyczne zastosowanie Systemów Informacji Geograficznej (GIS).
-
Egzotyka: Odkrywanie przyrodniczych tajemnic raf koralowych.
Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wszystkie punkty programu realizowane będą w obiektach przy ul. Uniwersyteckiej 7.
Wstęp na wydarzenie jest wolny – to obowiązkowy punkt w kalendarzu dla każdego, kogo ciekawi otaczający nas świat.
Autor: Marek Picheta
Fraszka