EHF LM: Zwycięstwo z Nantes a porażka z Barceloną

Napisany przez , 15 września 2022

Po 87 dniach czekania, wróciła. Łomża Industria Kielce po ponad dwóch miesiącach czekania staje na drodze do Final Four LM. W pierwszej kolejce nowego sezonu drużyna Talanta Dujshebaeva pokonała HBC Nantes 40:33.

Rywalizacja z francuzami była okazją do rewanżu na tym rywalu. Niespełna dwa lata wcześniej w 1/8 finału Ligi Mistrzów kielczanie odpadli właśnie z Nantes. W meczu wyjazdowym zwyciężyli kielczanie (25:24), ale w Kielcach sensacyjnie musieli uznać wyższość rywala (31:34).  Spotkanie rozpoczęło się od show Mateusza Korneckiego. 4 rzuty gości, 4 obronione przez wychowania KSSPR-u Końskie. Kielczanie prowadzili 4:0 dopiero Minne przełamał nieskuteczność ekipy gości. Jak to w piłce ręcznej bywa, drużyna wicemistrzów Francji po tej akcji zdobyła kilka bramek z rzędu. Przewaga kielczan topniała. Na szczęście tyle powoli, że wydawało się iż Mistrzowie Polski mają wszystko pod kontrolą. Pierwsza część gry zakończyła się wynikiem 23:18 dla Łomży Industrii Kielce.

Druga połowa rozpoczęła się tak, jak pierwsza. Szybkie rzucenie trzech goli przez gospodarzy, bez odpowiedzi ze strony gości. Później gra stała się bardziej wyrównana.

Wartym odnotowania był fantastyczny rzut Dylana Nahi z 40 minuty spotkania. Akcja pokazująca luz w grze jaki w tym spotkaniu mieli podopieczni Tałanta Dujshebaeva i wykończenie typu majstersztyk.

Ostatecznie “żółto-biało-niebiescy” pewnie wygrali w pierwszej kolejce Ligi Mistrzów z HBC Nantes 40:33. Był to pierwszy, od niespełna 4 lat, mecz gdy szczypiorniści ze Świętokrzyskiego rzucili, w jednym spotkaniu Champions League, 40 lub więcej goli. Ostatni raz, tak skuteczni byli w pojedynku z niemieckim Rhein Neckar Lowen (41:17) w 1/8 finału edycji 2017/2018. Ta wygrana, jest także pierwszą, od 6 lat (Mieszkow Brześć – Vive Tauron Kielce 26:29) w meczu inaugurującym dany sezon dla Mistrzów Polski.

Łomża Industria Kielce – HBC Nantes

40:33 (23:18)

Łomża Industria Kielce

Bramkarze: Kornecki – 5/19 (26%), Wolff – 8/27 (29%),

Sanchez-Migallon – 1, Olejniczak, Kounkoud – 1, Sićko – 5, Alex Dujshebaev – 1, Tournat – 5, Karacić – 5, Moryto – 5, Daniel Dujshebaev – 5, Thrastarson – 2, Remili – 2, Gębala, Karalek – 4, Nahi – 4

HBC Nantes:

Bramkarze: Pesić – 5/38 (13%) , Hallgrímsson – 0/7 (0%)

Marchan – 1, Briet – 4, Minne – 9, De La Breteche – 1, Rivera – 3, Cavalcanti – 1, Shkurinskiy – 2, Ovnicek – 1, Portela – 1, Maqueda – 2, Toto – 4, Odriozola – 4, Beauchef

Sędziowie: Vaclav Horaczek, Jiri Novotny (CZE)

Kary 2-minutowe: 4-10 min.

Historia spotkań Łomży Industrii Kielce z HBC Nantes:

Bilans: 3 mecze – 2 zwycięstwa Łomży Industrii – 0 remisów – 1 zwycięstwo Nantes

14 września 2022

Łomża Industria Kielce – HBC Nantes 40:33 (23:18)

7 kwietnia 2021

Łomża Vive Kielce – HBC Nantes 31:34 (13:15)

31 marca 2021

HBC Nantes – Łomża Vive Kielce 24:25 (14:12)

[Aktualizacja]

W meczu drugiej kolejki Łomża Industria Kielce zawiodła swoich kibiców. Po bardzo słabym spotkaniu przegrała na wyjeździe z Barceloną HB (32:28).

Podopieczni Tałanta Dujshebaeva zagrali najsłabszy mecz w sezonie. Zaledwie 55% skuteczności w ataku, zrobienie bohaterem spotkania Emila Nielsena. Słusznej postawy Duńczyk miał niesamowite statystyki – jak na mecz triumfatora ostatniej Champions League z finalistą – 30% skuteczności wszystkich obron (aż 50% z rzutów karnych, 33% z 9 metrów).

Kluczowym momentem spotkania było niespełna 8 minut (od 22 minuty do końca 1 połowy) gdzie Barcelona rzuciła aż 4 gole bez odpowiedzi kielczan. Na tym poziomie, nie ma miejsca na aż takie przestoje (no chyba że jest to mecz finałowy z Veszprem z 2016 roku). W drugiej części podopieczni trenera Ortegi utrzymywali bezpieczną przewagę i ostatecznie wygrali w tym spotkaniu – 32:28.