Current track

Title

Artist

Current show

Current show

Upcoming show

Background

„Dzieciństwo bez Przemocy”- dzień pierwszy panelu konferencyjnego

Written by on 13 listopada 2024

13 listopada w budynku Wydziału Prawa i Nauk Społecznych odbył się pierwszy dzień panelu konferencyjnego poświęconego ochronie dzieci przed krzywdzeniem i przemocą. Poruszane były aspekty karnoprawne i psychologiczne krzywdzenia dzieci oraz temat deprawacji jako zagrożenia.

Na kampanię „Dzieciństwo bez Przemocy” składają się ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne. Mają one na celu m.in. uwrażliwienie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieranie ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci oraz promowanie idei uważnego rodzicielstwa.

Wystąpienia rozpoczął dr hab. Tadeusz Sakowicz, profesor UJK z Instytutu Pedagogiki. Opisał zjawisko deprawacji dzieci i młodzieży.

Kolejną prelegentką była mgr Alina Linowska z Katedry Psychologii WPP UJK, która wygłosiła wykład „Psychologiczne aspekty krzywdzenia dzieci”.

Krzywdzenie nie jest tylko przemocą fizyczną i seksualną, ale również ma szereg różnych form, które w destrukcyjny sposób wpływają na zdrowie psychiczne i rozwój emocjonalny dzieci i młodzieży, która doznaje tej krzywdy. Mamy też przemoc emocjonalną, która ma bezpośredni wpływ na rozwój dziecka oraz na jego dorosłe życie. – wspominała mgr Alina Linowska z Katedry Psychologii WPP UJK.

Mgr Linowska mówiła o tym, jak brak czasu i uwagi, które rodzic powinien poświęcać dzieciom przeszkadza w budowaniu relacji oraz może prowadzić do poszukiwania uwagi rodziców w sposób nieprawidłowy.
Zwracała też uwagę na skutki krzywdzenia, którymi są m.in. niestabilność emocjonalna, problemy z relacjami w życiu dorosłym, zaburzenia lękowe oraz depresja.

Brak bezpieczeństwa może prowadzić do chronicznie występującego napięcia, które przenosi się na życie dorosłe.  Na wytworzenie obrazu świata, jako zagrażającego oraz na występowanie obniżonej samooceny, co może się przekładać na zaburzenia lękowe i zaburzenia depresyjne. – podkreślała mgr Linowska.

Przedstawieniem prawno- karnych aspektów krzywdzenia dzieci zajął się dr Ryszard Mochocki z Instytutu Nauk Prawnych, WPiNS UJK. Obecni na spotkaniu mieli okazję zagłębić się w tematykę przestępstw analizując całość na przykładach artykułów z Kodeksu Karnego.

Spotkanie pozwoliło studentom bliżej poznać aspekty dotyczące poruszanego problemu oraz zwróciło uwagę na kwestię kształtowania świadomości społecznej.

Kolejna część panelu konferencyjnego odbędzie się 14 listopada o godzinie 11:20, w sali Ceart A Wydziału Pedagogiki i Psychologii na ulicy Krakowskiej 11 w Kielcach. Prelegentami będą dr Monika Siwek, KEiF WPiNS UJK, mgr Alina Linowska,  Katedra Psychologii, WPP UJK oraz dr Ryszard Mochocki, INP WPiNS UJK. Na wydarzenie zapraszają pracownicy Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz studenci SKN Egida Securitas. 

fot./dziecinstwobezprzemocy.pl

 

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.