Wsłuchaj się!

14:00 18:00

Barlinek Industria z dwudziestym tytułem Mistrza Polski!

Napisany przez , 21 maja 2023

Po wielkich emocjach w końcówce meczu, Barlinek Industria Kielce pokonał w niedzielę (21 maja) odwiecznego rywala Orlen Wisłę Płock (27:24). Pieczętując tym samym dwudzieste Mistrzostwo Polski w swojej historii.

Przed meczem

Kielczanie musieli odrobić dwie bramki straty z pierwszego meczu w Płocku. W Orlen Arenie „Nafciarze” pokonali Mistrzów Polski 25:27. Jeśli spotkanie zakończyłoby się zwycięstwem dwoma golami, wtedy o tytule decydowałby bilans bramkowy uzyskany na przestrzeni całego sezonu.

Udana pierwsza połowa i końcówka

Po pierwszych szesnastu minutach trener Orlenu Wisły Płock Xavier Sabate poprosił o czas. „Żółto-biało-niebiescy” prowadzili wówczas 8:4. Stuprocentowa skuteczność rzutowa kielczan przynosiła efekt również w kolejnych fazach spotkania. Dopiero cztery minuty później miał miejsce pierwszy niewykorzystanych rzut z lewego skrzydła nominalnego obrotowego Miguela Sancheza-Migallona. Jednak była to jedna z nielicznych niewykorzystanych szans po stronie gospodarzy. Orlen Wisła Płock nie grała w obronie tak, jak przyzwyczaiła do tego w poprzednich spotkaniach. Świetną pierwszą część meczu rozgrywali Alex Dujszebajew. Szymon Sićko oraz Igor Karacić. W ostatniej akcji „Sicia” pokonał Marcela Jastrzębskiego i kielczanie schodzili na przerwę prowadząc 15:11.

Drugą polowe dobrze zaczęli goście. Wprowadzony po przerwie bramkarz „Nafciarz” – Ignacio Biosca – odbił kilka piłek i w 40 minucie przewaga stopniała do dwóch goli. Jednak na dziesięć minut przed końcem to Barlinek Industria prowadził 22:20 pomimo ponad pięciu minut bez trafienia. Na niespełna sześć minut przed końcem Kosorotv zmniejszył stratę do jednej bramki co dawało tytuł przyjezdnym. Jednak po siedmiu minutach niemoc kielczan odblokował Tournat. Przy rzucie wywalczył dwie minuty dla jednego z rywali. Kolejne minuty to handballowa gra „bramka za bramkę”. Duszan Terzić dostał czerwoną kartkę (gradacja kar) a Arkadiusz Moryto nie wykorzystał karnego. Na szczęście świetną interwencją w obronie popisał się Dani Dujszebajew a kontrę wykończył Moryto. “Nafciarze” nie odpuszczali, Kosorotov zamienił kolejny rzut karny na gola. Kilkanaście sekund później Alex Dujszebajew zdecydował się na rzut, który ustalił wynik spotkania na 27:24. W ostatnich sekundach Artsem Karalek został ukarany czerwoną kartką a w ostatniej akcji Przemysław Krajewski sfaulował w ataku kapitana kielczan. Dwudzieste w historii mistrzostwo Polski dla Barlinka Industrii stało się faktem!

Barlinek Industria Kielce – Orlen Wisła Płock

27:24 (15:11)

Barlinek Industria Kielce: Wolff – z gry: 7/20 (26%) karne: 1/5 (17%), Kornecki – z gry: 1/4 (20%);

Alex Dujszebajew – 7, Sićko – 5, Moryto – 5, Karalek – 4, Tournat – 2, Sanchez-Migallon – 1, Dani Dujszebajew – 1, Nahi – 1, Karacić – 1.

Orlen Wisła Płock: Jastrzębski – z gry: 2/18 (10%), Biosca – z gry: 4/8 (33%) karne: 1/2 (50%);

Kosorotov – 6, Lucin – 4, Krajewski – 3, Piroch – 3, Mindegia – 2, Fazekas – 2, Daszek – 2, Mihić – 1, Zhitnikov – 1.

MVP: Alex Dujszebajew (BIK)

„Gladiatory” za sezon 2022/2023

Wybór sezonu: Jędrzej Zieniewicz (Energa MKS Kalisz)

Odkrycie sezonu: Marcel Jastrzębski (Orlen Wisła Płock)

Obrońca sezonu: Przemysław Krajewski (Orlen Wisła Płock)

Skrzydłowy sezonu: Arkadiusz Moryto (Barlinek Industria Kielce)

Obrotowy sezonu: Artsem Karalek (Barlinek Industria Kielce)

Boczny rozgrywający sezonu: Taras Minotskyi (Grupa Azoty Unia Tarnów)

Środkowy rozgrywający sezonu: Piotr Jędraszczyk (Piotrkowianin Piotrków Trybunalski od przyszłego sezonu zawodnik Barlinka Industrii Kielce)

Bramkarz sezonu: Marcel Jastrzębski (Orlen Wisła Płock)

Król Strzelców: Taras Minotskyi (Grupa Azoty Unia Tarnów)

Trener sezonu: Mariusz Jurkiewicz i Jakub Bonisławski (Torus Wybrzeże Gdańsk)

Zawodnik sezonu: Arkadiusz Moryto (Barlinek Industria Kielce)

Mistrzowie Polski w piłce ręcznej*

20 – Barlinek Industria Kielce – (1993, 1994, 1996, 1998, 1999, 2003, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023)

16 – Śląsk Wrocław – (1958 hala oraz boisko trawiaste, 1961, 1962, 1963, 1965, 1967, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1982, 1997)

10 – Spójnia Gdańsk – (1966, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1991, 1992, 2000, 2001)

7 – Orlen Wisła Płock – (1995, 2002, 2004, 2005, 2006, 2008, 2011)

5 – Sparta Katowice – (1955, 1956, 1957, 1959, 1960)

3 – Spójnia Gdańsk – (1968, 1969, 1970)

3 – Hutnik Kraków – (1979, 1980, 1981)

2 – Pogoń Zabrze aktualnie: Górnik Zabrze – (1989, 1990)

1 – AZS Katowice – (1964)

1 – Grunwald Poznań – (1971)

1 – Anilana Łódź – (1983)

1 – Zagłębie Lubin – (2007)

*do sezonu 1955/1956 (włącznie) Mistrzostwa Polski w piłce ręcznej odbywały się w odmianie 11-osobowej.

3 czerwca w finale Orlen Pucharu Polski odbędzie się ostatnia w tym sezonie „Święta Wojna”. Mecz w Kaliszu rozpocznie się o godzinie 20.00.

[AKTUALIZACJA]

Kielczan czeka jeszcze rywalizacja w Final Four Ligi Mistrzów. W półfinale najbardziej elitarnych rozgrywek Mistrzowie Polski zmierzą się z francuskim PSG. Początek spotkania 18 czerwca o godzinie 18.00. W drugim półfinale niemiecki Magdeburg zagra z hiszpańską Barceloną. Mecze finałowego turnieju EHF Champions League będzie można obejrzeć w Eurosporcie.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.