Current track

Title

Artist


35. rocznica anglistyki na UJK

Written by on 21 listopada 2024

W środę, 20 listopada z okazji 35. rocznicy anglistyki na Wydziale Humanistycznym UJK odbył się wykład dr. hab. Andrzeja Diniejko pt. Byron i jego czasy.

Prowadzący spotkanie dr hab. Andrzej Diniejko to protoplasta studiów anglistycznych w Kielcach oraz założyciel Kolegium Języków Obcych w czasach, kiedy uniwersytet nosił jeszcze miano Wyższej Szkoły Pedagogicznej.

Jak zaznaczył sam prelegent, inicjatorką akcji tworzenia Kolegiów Języków Obcych w Polsce była prof. Hanna Komorowska. Kieleckie KJO powstało w 1990 r. Dr hab. Andrzej Diniejko przewodził mu aż do 2007 r., kiedy przeniósł się na Uniwersytet Warszawski. Początkowym problemem dla tworzenia kieleckich struktur okazał się brak odpowiednio przygotowanych anglistów. To dzięki pracy dr. hab. Andrzeja Diniejko udało się wykształcić kadry naukowe, które następnie kontynuowały jego dzieło w Kielcach.

Dostać się na anglistykę w Kielcach nie należała do łatwych – na jedno miejsce przypadało 10. chętnych. Do podjęcia studiów należało zdać egzamin językowy. Studentów dobierano za pomocą wówczas nowatorskiego systemu punktowego. W pierwszych latach pracy nie dysponowano pomocami dydaktycznymi czy podręcznikami, dlatego dr hab. Andrzej Dinienko musiał opracować je sam.

Jak zaznaczył prelegent:

Trafiali do nas młodzi ludzie, którym nie udało się dostać na studia anglistyczne w Polsce z wielu przyczyn, m.in. dyskryminacji.

Wykład dr. hab. Andrzeja Diniejko pt. Byron i jego czasy

Dr hab. Andrzej Diniejko podczas swojego wykładu pt. Byron i jego czasy

Tematem wykładu dr. hab. Andrzeja Diniejko była postać angielskiego poety i dramaturga Georga Gordona Byrona. Tytuł wystąpienia Byron i jego czasy bezpośrednio nawiązywał do książki, którą prelegent opublikował w 2023 r. pod tym samym tytułem.

Prelegent przedstawił życiorys postaci, jego doświadczenia życiowe, podboje miłosne, studia oraz różne praktyki, jak np. chęć szokowania otoczenia.

Na wykład przybył tłum słuchaczy, w tym studentów, uczniów oraz wykładowców. Zabrakło miejsc siedzących.

/fot. Redakcja


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.