Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Radio Alarm

08:00 09:30

Current show

Radio Alarm

08:00 09:30

Upcoming show

Radio Alarm

08:00 09:30

Background

Zamknięcie cmentarzy – Święto Wszystkich Świętych 2020

Napisany przez , 2 listopada 2020

Święto zmarłych, mowa tutaj o tradycji „Wszystkich Świętych”, będzie inna niż w poprzednich latach. Pierwszy raz nie możemy 1 listopada odwiedzić grobów zmarłych. Rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w całej Polsce od 31 października do 2 listopada, aby chronić ludzi przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jak wyglądało tegoroczne święto?

30 października, premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję o zamknięciu cmentarzy od 31 października do 2 listopada. Jak wyglądały kieleckie cmentarze? Zamknięte bramy, patrolujące okolice policjanci, zniknęły również stoiska handlujących chryzantemami. Pod bramami ludzie zostawiali kwiaty wraz ze zniczami, ku pamięci swoich zmarłych bliskich.

Zapanował ogromny smutek wśród ludzi, ponieważ to święto jest mocno zakorzenione w tradycję polską. Rząd swoją decyzję tłumaczył ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. „Ze względu na ogromne ryzyko uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie” – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Decyzja o zamknięciu cmentarzy dotknęła także kieleckich przedsiębiorców, którzy w okresie Wszystkich Świętych sprzedają znicze i kwiaty, by mogły one ozdobić groby naszych bliskich. Władze Kielc postanowiły wesprzeć lokalnych producentów. Chryzantemy już w poniedziałek 2 listopada trafią do Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, a następnie zostaną posadzone na trzech kieleckich rondach.

 

 

Zdjęcie: pixabay.com

 


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.