Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Radio Alarm

08:00 09:30

Current show

Radio Alarm

08:00 09:30

Upcoming show

Poranna gimnastyka

09:30 13:00

Background

Wernisaż wystawy „Młodzi artyści z Kielc. Generacja 1990 – 1998”

Napisany przez , 23 lutego 2022

21 lutego w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach odbył się wernisaż wystawy „Młodzi artyści z Kielc. Generacja 1990 – 1998”, na której swoje prace zaprezentowali studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Wystawa w Wojewódzkim Domu Kultury jest dla większości młodych artystów pierwszą okazją do zaprezentowania swoich prac od początku pandemii, jak podkreślała Patrycja Grudziecka – Szostek, kuratorka wystawy. I rzeczywiście, podczas wernisażu dało się odczuć zarówno ekscytację, jak i nerwy, towarzyszące, dla wielu, debiutanckiej prezentacji owoców swojej pracy.

Różnorodności mediów użytych przez młodych artystów do wykonania prac towarzyszyła rozmaitość charakterów i sposobów postrzegania własnych prac. Miałam okazję zamienić kilka słów na ten temat z artystkami, których prace można oglądać na wystawie.

– Chciałam pokazać jak najwięcej ze swojej twórczości. – mówiła Paulina Mruk – W swoich pracach chcę przekazać jakieś emocje. Niekoniecznie musi być to to samo, co ja czułam, tworząc obraz, ale zależy mi na tym, żeby odbiorca coś poczuł.

– Podczas pandemii nie mieliśmy możliwości zrobienia wystawy w Instytucie, a to [Tamaludzik] był projekt, z którego byłam najbardziej zadowolona. – opowiadała Renata Gancarska – To było dla mnie najtrudniejsze, żeby się przełamać, że ja potrafię coś takiego wymyślić, rozplanować i przekuć na rzeczywisty projekt.

– Inspiruję się filmem i kulturą, dlatego zawsze chcę uchwycić tą najbardziej inspirującą scenę filmową. – wyjaśniła Dominika Męcina – Cały cykl ma tytuł Za zasłoną i ma przedstawiać najbardziej wyrazisty kadr emocji postaci, która jest ukryta za zasłoną i to my właśnie mamy wydobyć, co ona chce nam przekazać.

 

 

Do 7 marca odwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć prace z zakresu malarstwa olejnego, akrylowego, asamblażu, a także grafiki cyfrowej i warsztatowej. Prace można oglądać na piętrze Wojewódzkiego Domu Kultury. Wstęp wolny.

Studenci, których prace znajdują się na wystawie: Anna Drej, Małgorzata Drela, Renata Gancarska,  Patrycja Grudziecka-Szostek, Antonina Jasztal, Maria Kloch, Anna Krzysztofek, Michalina Kulpa, Dominika Męcina, Paulina Mruk, Mateusz Pięta.

 

fot: Piotr Burda


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.