Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Radio Alarm

08:00 09:30

Current show

Radio Alarm

08:00 09:30

Upcoming show

Radio Alarm

08:00 09:30

Background

W ten weekend muzea nie śpią

Napisany przez , 14 maja 2022

Bezpłatne zwiedzanie muzeów i instytucji kultury już w weekend. W sobotę – 14 maja 2022 r., odbędzie się Noc Muzeów, a w programie zwiedzanie po zmroku, specjalnie przygotowane spacery i warsztaty.

Noc Muzeów to wyjątkowy czas w roku. Muzea w całej Polsce umożliwiają zwiedzanie swojego wnętrza całkowicie za darmo lub za drobną opłatą. Tegoroczna edycja wydarzenia przypada na najbliższy weekend, 14 – 15 maja 2022 r. Co oferują kieleckie muzea?

Muzeum Narodowe w Kielcach
W Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie można zwiedzić wnętrza zabytkowe z  XVII-XVIII w., również odnowiony XVII-wieczny strop ramowy i zmodernizowaną Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Dostępny będzie Gabinet Numizmatyczny, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także wystawa czasowa „Kobieta w czasach Wazów”.

Muzeum Narodowe w Kielcach oferuje też nocne zwiedzane Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Co więcej, będzie można obejrzeć tam najnowszą wystawę czasową Kodeks rycerski w średniowieczu. Natomiast w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego dostępna będzie wystawa dotycząca wczesnych lat życia autora „Syzyfowych prac”. Oprócz tego, MNKi zaprasza zwiedzających do Muzeum Dialogu Kultur. Tam będzie można zwiedzić ekspozycje stałe np. „Od różnorodności do dialogu”, „Historia motoryzacji w miniaturze”. Oprócz tego dostępna będzie wystawa czasowa –  „Ofenkachel – kafel do pieca”.

Powyższe odziały Muzeum Narodowego w Kielcach w Noc Muzeów będą otwarte od 19-24.00. Szczegóły tutaj.

Geonatura Kielce – Centrum Geoedukacji
Centrum Geoudukacji działające w ramach Geonatura Kielce zaprasza na prelekcję „Kiedy Góry Świętokrzyskie przypominały Wyspy Bahama”. Podczas wydarzenia będzie można zwiedzić wystawy: CHRONOS i CZASOWĄ, a dla najmłodszych została przygotowana gra terenowa „Misja Chronos”. Więcej szczegółów tutaj.

Nocne zwiedzania zaplanowana na 14 maja 2022 r., w godzinach 19-23.00.

Muzeum Historii Kielc
W Muzeum Historii Kielc dostępne będą wszystkie aktualne wystaw, mianowicie: „Z dziejów Kielc”, „Zaraza. O chorobie i zdrowiu w Kielcach i regionie” oraz „XIII Doroczna wystawa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych”.

Zwiedzane odbędzie się w godzinach 20–23.00. Szczegóły dostępne na stronie.

Muzeum Zabawek i Zabawy
Muzeum Zabawek i Zabawy proponuje interaktywną grę, podczas której zwiedzający przekonają się, że nocą pośród eksponatów tętni życie. Na dziedzińcu muzeum będzie można zobaczyć etiudy teatru cieni.

Darmowe zwiedzanie w sobotę (14 maja), w godz. 20 – 23.00. Dokładne informacje pod linkiem.

Noc Artystów Wydziału Sztuki UJK w Kielcach.

Instytut Sztuk Wizualnych i Katedra Muzyki przygotowała szereg niespodzianek i atrakcji. W planie są między innymi: nocne rozmowy o sztuce, zwiedzanie pracowni artystycznych i projektowych, warsztaty grafiki artystycznej oraz wiele innych.

Na znak solidarności z Ukrainą, przygotowano atrakcje, które przyczynią się do wsparcia kraju będącego ofiarą agresji rosyjskiej. Organizatorzy mają na myśli warsztaty wyplatania siatek maskujących, tworzenia plakatów i szablonów antywojennych, z kolei przebywające dzieci ukraińskie w Kielcach będą miały okazję przygotować własnoręcznie malowaną ceramikę

Całość odbywa się 14 maja, w godz. 18 – 20.00. Harmonogram wydarzenia tutaj.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.