Current track

Title

Artist

Background

“W moim mrocznym ogrodzie” do podziwiania w Bazie Zbożowej

Napisany przez , 12 września 2022

W dniu 9 września w Bazie Zbożowej miało miejsce otwarcie wernisażu Patrycji Grudzieckiej-Szostek, pt. “W moim mrocznym ogrodzie”. Prace artystki można podziwiać do 16 września, a wstęp dla zainteresowanych obejrzeniem wyjątkowych dzieł jest darmowy. 

Tytuł wystawy odnosi się do pasji artystki jaką są rośliny. Szczególną inspiracje stanowią gatunki rzadko spotykane, trujące czy odurzające. Jak mówi sama autorka: (…) Zafascynowana drzeworytami japońskimi, malarstwem zen i filozofią buddyjską, starałam się czerpać z tego jak najwięcej (…) Drzeworyty japońskie odkryły przede mną sposób łączenia linii, faktur i plam, który wykorzystywałam w moich pracach. Obserwowałam u japońskich twórców połączenia delikatnych, wysublimowanych linii z gwałtownymi, dynamicznymi plamami ciemnego tuszu (…).

Na wystawie zaprezentowane są prace rysunkowe łączące warstwę malarskąm wykonaną akwarelami, oraz warswę rysunkową. Autorka tworzenie prac zaczyna od, tzw. acting paiting, czyli niekontrolowanego, automatycznego rozpryskiwania farby na papierze. Na tak przygotowaną warstwę nakłada następnie precyzyjny rysunek danej rośliny. W pracach, unikała dosłownego zarysowania przedmiotów, wiernego oddania rzeczy, sugerując widzowi, a nie opisując. Grudziecka-Szostek specjalnie zrezygnowała z płótna na rzecz papieru, ponieważ ten podatny na różne działania, moczenie, gniecenie, celowe zabrudzenia lub zostawianie pustych, nasyconych bielą, gładkich przestrzeni, był dla niej dużo bardziej atrakcyjny. Oprócz prac rysnukowych na wystawie możemy zobaczyć również dzieła rzeźbierskie wykonane z gliny nałożonej na płótno.

Tworzenie prac jest dla artystki jak medytacja, a w samych jej dziełach możemy zauważyć różne estetyki, w zalezności od myśli i uczuć jakie pojawiały się w jej umyśle. Chaos miesza się tu ze spokojem, a spokój z mrokiem. Jak wskazuje sama Patrycja Grudziecka-Szostek, jej prace można rozpatrywać i interpretować pod wieloma względami, lecz przedewszystkim ten cykl stanowi krótką opowieść o ludzkim umyśle.

Patrycja Grudziecka-Szostek urodziła się w 1998 r. w Kielcach. Jest absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku malarstwo. W 2021 r. rozpoczęła studia magisterskie na Wydziale Sztuki Uniwrsytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.


Źródło: https://fb.me/e/2YVUEIJ6J  [dostęp: 12. 09. 2022]


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie