Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Wsłuchaj się!

12:00 16:00

Current show

Wsłuchaj się!

12:00 16:00

Upcoming show

Gra Dźwięków

19:00 20:00

Background

„Tramwaj zwany pożądaniem” – akcja edukacyjna na temat wirusa HIV

Napisany przez , 15 grudnia 2023

Dwunastego grudnia odbyła się akcja „Tramwaj zwany pożądaniem”. Podczas jej trwania dwóch wolontariuszy edukowało pasażerów autobusu linii 46 odnośnie profilaktyki HIV i AIDS.

Akcja trwała od godziny 17.00 do 19.00. W Kielcach jej organizatorami zostali członkowie organizacji IFMSA-POLAND. Wolontariusze rozdawali ulotki oraz prezerwatywy. Jest to bowiem jedyny środek antykoncepcyjny zabezpieczający przed chorobą.

Reakcja pasażerów była w większości  pozytywna. Mimo że temat HIV i AIDS w niektórych kręgach nadal objęty jest tematem tabu, ludzie wykazywali chęć rozmowy z wolontariuszami. Wymieniali się swoimi poglądami na ten temat i przyjmowali ulotki.

Kolejna edycja akcji jest wstępnie zaplanowana na maj. Ze względu na odbywające się Juwenalia pojawi się szansa na rozmowę również z młodszymi osobami.

– Chcemy uświadomić ludzi, że zakażenie HIV może dotyczyć każdego. Dużo osób nie wie, że jest zakażone, lub że taka osoba może znajdować się wśród ich bliskich. Zdarza się to nawet wśród służby zdrowia. HIV to nie jest wyrok. W dzisiejszych czasach to coś, z czym możemy żyć latami. Przekazujemy, gdzie w Kielcach można wykonać darmowy, anonimowy test na HIV . W tym przypadku jest to Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny „Nadzieja Rodzinie” przy ulicy Karczówkowskiej 36 – opowiada o akcji Wiktoria Sęk, Koordynatorka Lokalna ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych w tym HIV i AIDS IFMSA-POLAND Oddział Kielce.

Na świecie żyje około 37 milionów ludzi z HIV/AIDS. Wiele osób nadal mylnie uważa, że można zarazić się przez pocałunek. To niemożliwe, chyba że w ślinie znajdowałaby się domieszka krwi. Osoby zakażone natomiast czasami spotykają się z krzywdzącymi stereotypami. Do zmiany tego zjawiska niezbędna jest edukacja społeczeństwa.

„Tramwaj zwany pożądaniem” to ogólnopolski projekt działający w ramach Programu Stałego ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS (SCORA).  W tym miesiącu odbywa się ono z powodu Światowego Dnia AIDS, który to obchodzony jest 1 grudnia.

Źródło grafik – https://www.facebook.com/ifmsapoland.kielce

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.