Current track

Title

Artist

Background

Szczepionka na COVID-19? Wyniki badań ze skutecznością w 90 procentach

Napisany przez , 9 listopada 2020

Amerykański koncert farmaceutyczny Pfizer udostępnił dane, w których eksperymentalna szczepionka na Covid-19 dała pozytywne wyniki. Mowa tutaj o skuteczności, aż w 90 procentach. Jest to ocena wyników dużego badania. Firma ogłosiła, że do końca 2020 roku światło dziennie jest w stanie ujrzeć 50 milinów dawek szczepionki. Prognozy na 2021 rok to wzrost liczby dawek do 1,3 miliona.

Pfizer i niemiecki partner BioNTech SE są pierwszymi producentami, którzy przedstawili pozytywne dane z szeroko zakrojonych badań klinicznych szczepionki przeciwko koronawirusowi. Według firmy nie stwierdzono nic, co rodziłoby obawy o bezpieczeństwo użycia szczepionki i w tym miesiącu koncern wystąpi o zezwolenie na jej awaryjne dopuszczenie do użytku w USA. Firma ogłosiła w swoim komunikacie prasowym, że eksperymentalną szczepionkę podano łącznie ponad 43 tysiącom ochotników, z czego mniej niż 10 procent zachorowało na COVID-19.

“Z niecierpliwością czekamy na udostępnienie w nadchodzących tygodniach dodatkowych danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa, uzyskanych od tysięcy uczestników badania” – dodał Prezes koncernu Pfizer.

W tak krótkim czasie osiągnięto postęp w opracowaniu szczepionki i badaniach klinicznych. Badania zaczęły się 10 miesięcy temu. Do wyników badań odniósł się, także prezydent Stanów Zjednoczonych – Donald Trump, który – według wstępnych wyników wyborów – przegrał rywalizację o prezydenturę z Joe Bidenem. Na portalu społecznościowym Twitter napisał – “Giełda idzie w górę, szczepionka już wkrótce. Stwierdzono 90-procentową efektywność. Wspaniałe wiadomości!”

Wobec tych informacji stanowisko zajęła również Polska. Premier Mateusz Morawiecki w dzisiejszym wystąpieniu (09.11.2020 r.) podał, że szczepionka przeszła już trzecią fazę testów. Podkreślił również, że owa szczepionka nie ma skutków ubocznych, których tak wszyscy się obawiają. Powiedział również, że co prawda nie jest to szczepionka, którą można już rozpowszechniać, ale z dnia na dzień jest to coraz bliżej. Premier, ku powszechnemu entuzjazmowi oznajmił także, że szczepienie ma być dobrowolne, a sama szczepionka w pierwszej kolejności będzie dostępna dla seniorów i medyków, czyli grup najbardziej narażonych na COVID-19.

Zdjęcie: pixabay.com

 

 

 


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.