Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Wsłuchaj się!

13:30 19:00

Current show

Wsłuchaj się!

13:30 19:00

Upcoming show

Literadio

19:00 20:00

Background

Święta Wielkanocne-Jakie tradycje z nimi związane spotkamy w innych krajach?

Napisany przez , 3 kwietnia 2024

Polskie święta wielkanocne, to spędzanie czasu w gronie rodzinnym w Niedzielę Zmartwychwstania. Towarzyszą temu pyszne, zazwyczaj jajeczne potrawy. W naszej tradycjii duża część Polaków uczestnicy w uroczystościach tridum paschalnego. Wielkanoc dla Polaków, to przede wszystkim święcenie koszyków (święconek), śniadanie wielkanocne, śmigus dyngus i wiele innych pięknych zwyczajów. Jak jednak wyglądają święta i tradycje Wielkiej Nocy w krajach t.jk. Włochy, Francja, Norwegia, Hiszpania czy Grecja? 

  •  Wielkanoc w Hiszpanii

Obchody Samanta Santa (Wielkiej Nocy) w Hiszpanii są bardzo uroczyste. W Niedzielę Palmową Hiszpanie udają się na mszę z gałązkami oliwnymi lub palmami. Już w ten dzień odbywają się pierwsze procesję mające radosny charakter. Ulice wypełniają się wtedy muzyką, kwiatami, pochodami i ludźmi. Przepiękne procesje orgaznizowane są przez bractwa religijne „Cofriadas”. Ubrani są w specjalne stroje zwane tunikami z głowami zakrytymi kapturami w kształcie stożków. Noszą oni „pasos”, czyli pięknie zdobione ołtarze z figurami Matki Bożej i Jezusa. Często przedstawiają pasyjne sceny z biblii. Jeden taki ołtarz czasem może ważyć 1500 kg, a w ich wykonanie często zaangażowana jest cała społeczność.

W Wielki Czwartek odbywają się wieczorne procesję. Wspomniani wcześniej bracia noszą wielkie zdobione ołtarze z fuguram, przedstawiające sceny z Ostatniej Wieczerzy, ustanowienia Eucharystii czy umycia nóg. W Wielki Piątek to dzień w którym odbywają się najbardziej podniosłe parady, ale już o żałobnym brzmieniu, a czasem nawet w kompletnej ciszy. Tym razem przechodzący bracia noszą figury, obrazy ukazujące mękę i śmierć Chrystusa.

Wielka Sobota, to dzień smutku w Hiszpanii. Wielu mieszkańców ten czas spędza w ciszy i zadumie. Nie odbywają się wtedy procesje. W nocy z soboty na niedzielę w kościołach zapalane są świece, które mają symbolizować i zapowiadać zmartwychwstanie. Wieczorem w hiszpańskich kościołach odbywają się uroczyste czuwania.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.