Current track

Title

Artist

Background

Stała się inspiracją dla Madonny i prekursorką silnych kobiet w muzyce rockowej. – Historia Debbie Harry.

Napisany przez , 24 kwietnia 2022

Włosy w odcieniu platynowego blondu, niepowtarzalne kreacje, charakterystyczny głos i ogromna charyzma na scenie. Tymi cechami wyróżnia się Debbie Harry – wokalistka zespołu Blondie, który na przełomie lat 70 i 80, ubiegłego wieku święcił triumfy popularności. Jednak droga Debbie do kariery muzycznej nie należała do najprostszych.

Debbie Harry przyszła na świat 1 lipca 1945 roku w Miami. Kiedy dziewczynka  miała trzy miesiące, została adoptowana przez Richarda i Catherine Harry, pochodzących z New Jersey. W wieku czterech lat Debbie dowiedziała się o tym, że jest adoptowana, jednak nigdy nie poznała swoich biologicznych rodziców. Po ukończeniu liceum, młoda Harry przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie podejmowała się różnych zajęć. Pracowała na początku jako sekretarka w radiu BBC, po pewnym czasie zatrudniła się w barze Max ‘s Kansas City, w którym pracowała jako kelnerka. Przez moment była również króliczkiem Playboya.

Pod koniec lat 60, Harry dołączyła do folkowego zespołu The Wind In The Willows. Jednak jej kariera rozkwitła, kiedy stała się członkinią damskiej grupy The Stilettos. Podczas pobytu w tym zespole Debbie poznała gitarzystę Chrisa Steina. Między tą dwójką szybko pojawiło się uczucie, i wkrótce Debbie i Chris zostali parą. Z racji tego, pojawił się pomysł stworzenia własnego zespołu, więc Harry wraz ze Steinem postanowili odejść z The Stilettos i w taki sposób powstał ich własny zespół o nazwie Blondie, w którym Chris komponował muzykę, a Debbie pisała teksty piosenek.

Debbie Harry szybko została ikoną nowojorskiej sceny muzycznej. Blondynka w wyzywających strojach, stała się inspiracją dla późniejszych muzycznych gwiazd, takich jak : Madonna, Lady Gaga, czy Britney Spears. Międzynarodowy sukces zapewnił grupie singiel Heart of Glass, wydany pod koniec lat 70. Ta piosenka stała się niewyobrażalnym hitem na światowych listach przebojów. Początek lat 80 przyniósł zespołowi pasmo sukcesów, bowiem pojawiły się takie utwory jak Atomic i Call me. Niestety dobra passa w karierze wokalistki trwała do połowy lat 80. W tym okresie nastąpił rozpad zespołu Blondie, a sama artystka wspominała w licznych wywiadach, że to był dla niej najtrudniejszy czas w życiu.

Po za rozpadem zespołu, w tym samym czasie Debbie i Chris stracili swój dom, z powodu niezapłaconych podatków, a także złego zarządzania finansami. W 1987 roku para postanowiła zakończyć swój związek. Jednak pomimo rozstania, pozostali przyjaciółmi, do tego stopnia, że kiedy Chris na nowo ułożył sobie życie, to piosenkarka została matką chrzestną jego dwóch córek. Sama Harry nigdy nie zdecydowała się na dziecko, ponieważ twierdzi, iż życie, jakie prowadziła nie było odpowiednia do wychowywania potomstwa.

W 1997 roku, nastąpiła reaktywacja zespołu Blondie, i grupa od razu powróciła na szczyt list przebojów, piosenką Maria.

Debbie Harry jest również eko – aktywistką. Artystka często bierze udział w protestach w obronie klimatu. W 2019 roku powstała autobiografia Harry, zatytułowana Face It, którą piosenkarka stworzyła we współpracy z dziennikarką muzyczną Sylvie Simmons.

Otagowano jako

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.