Wsłuchaj się!

Spotkanie dla studentów pierwszych roczników z Prorektor do spraw Kształcenia

Napisany przez , 18 listopada 2023

15 listopada 2023 roku w Studenckim Klubie „Wspak” miało miejsce spotkanie studentów pierwszych roczników z Prorektor do spraw Kształcenia Barbarą Gawdzik. Zorganizowane ono zostało przez Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami. W czasie jego trwania przedstawiona została funkcja jednostki oraz sposoby wsparcia, jakie oferuje dla studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Pierwszy rok akademicki to czas pełen zmian i stresu. Warto więc pamiętać, że Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach wpiera osoby nie tylko z różnymi rodzajami niepełnosprawności, ale również przewlekłymi lub nagłymi chorobami lub potrzebującymi wsparcia psychologicznego.

Podczas pierwszej części spotkania kierownik Centrum Wsparcia Izabela Waliszewska – Plewa przedstawiła rozwiązania alternatywne dla studentów z niepełnosprawnościami. W przypadku braku możliwości pełnego uczestnictwa w zajęciach możliwa jest między innymi zmiana sposobu uczestniczenia w zajęciach i zdawania egzaminów, zorganizowanie dodatkowych zajęć z przedmiotów sprawiających trudność czy inna organizacja sesji egzaminacyjnej.

– mówi Izabela Waliszewska – Plewa, opisując krótko tematykę spotkania.

Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami oferuje również alternatywne zajęcia wychowania fizycznego, o których opowiedziała mgr Jolanta Drezno. Końcowa część prezentacji poświęcona została Centrum Wsparcia Psychologicznego i Psychoedukacji. Istnieje możliwość indywidualnego umówienia terminu porady stacjonarnej, jak i również online. Jeśli chcesz porozmawiać o swoich problemach, napisz na adres mailowy centrum.wsparcia.psychologicznego@ujk.edu.pl

Następnie pracownik Centrum Wsparcia Sebastian Grabek zaprezentował zebranym różne technologie informatyczne wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Studenci mogli wypróbować programy udźwiękawiająco-powiększające, przyjrzeć się działaniu myszy SmartNav. Zaprezentowany został system sterowania komputerem za pomocą ruchów gałek ocznych.