Spotkanie autorskie z prof. Wiesławem Cabanem już w poniedziałek

Napisany przez , 24 lutego 2024

W poniedziałek 26 lutego w sali konferencyjnej biblioteki o godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie autorskie z profesorem Wiesławem Cabanem. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Prof. dr hab. Wiesław Caban to historyk i znawca Powstania Styczniowego. Wśród jego zainteresowań badawczych wyróżnia się dodatkowo stosunki polsko-rosyjskie w XIX i na początku XX w., zsyłkę Polaków na Syberię w XVIII – XIX w., przemiany społeczno-gospodarcze i kulturalne w Królestwie Polskim oraz biografistykę polonijną. Głównym tematem rozmowy będzie jego książka pod tytułem „Zesłańcy syberyjscy wobec powstania styczniowego. Sylwetki – poglądy – idee”, która wydana została przez Wydawnictwo DiG w 2023 r.

Biblioteka Uniwersytecka w Kielcach

Jak możemy przeczytać na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach: „Profesor Wiesław Caban, znawca dziejów Polaków w Imperium Rosyjskim w XIX wieku, poddał analizie 100 biografii polskich zesłańców doby międzypowstaniowej, którzy po powrocie do kraju ponownie zaangażowali się w ruch niepodległościowy i powstanie styczniowe. Pozwoliło Mu to odpowiedzieć na niezwykle istotne pytanie, jakie były powody, dla których powstanie styczniowe stało się tak nośne dla polskiej tradycji narodowej, zarówno wówczas jak i obecnie.”

Źródła grafik:
pixabay.com