Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Radio Alarm

08:00 09:30

Current show

Radio Alarm

08:00 09:30

Upcoming show

Radio Alarm

08:00 09:30

Background

Rozmowa z Pułkownikiem Hałysem

Napisany przez , 18 listopada 2021

Dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej Porucznik Piotr Hałys przeprowadził prezentację programu Legii Akademickiej. Odbyła się ona na wydziale Humanistycznym Uczelni Jana Kochanowskiego, w środę 17 listopada.

Legia Akademicka to program realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, który pozwala studentom w ramach nauki zyskać doświadczenie wojskowe. Szkolenie Legii Akademickiej dzieli się na 3 moduły: szeregowy, podoficerski, oraz oficerski. Organizatorami oprócz wcześniej wspomnianego MON-u, jest również ministerstwo, pod które podlegają wszystkie wyższe uczelnie. Natomiast na szczeblu regionalnym bądź wojewódzkim są to poszczególne uczelnie specjalne wybrane, ze względu na ilość złożonych wniosków przez kandydatów do Legii Akademickiej. Taki program dzieli się na szkolenia teoretyczne, jak i praktyczne, które odbywać się będą w wybranej uczelni, w każdym województwie. Nie wiadomo jeszcze, w której konkretnie, ponieważ nie wiadomo jeszcze ilu kandydatów będzie w danej uczelni. Z kolei ćwiczenia praktyczne odbywać się będą na poligonie
w Nowej Dębie realizowane przez 10 Brygadę WOT-u.

Uczeń dowolnej uczelni, który zgłosi się na jeden z trzech modułów do Legii Akademickiej, ma niepowtarzalną okazję, aby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony ukończyć swój wymarzony kierunek, a z drugiej otrzymać doświadczenie wojskowe i możliwość służby w Wojsku Polskim, na stopniu szeregowego, bądź kaprala. Natomiast osoby, które chcą przejść moduł oficerski i zostać podporucznikiem muszą zgodnie z wymogami ustawowymi uzyskać tytuł Magistra.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.