Current track

Title

Artist

Background

Protesty w obronie praw kobiet

Napisany przez , 27 października 2020

Od czwartku, 22 października, po orzeczeniu przez Trybunał Konstytucyjny sprawy dotyczącej aborcji ,w całej Polsce trwają protesty w obronie praw kobiet.  Do protestów dołączono także w Kielcach. Takiego wydarzenia jeszcze nie było, tysiące kobiet i mężczyzn wyszło na ulice z transparentami i gwizdkami, blokując centrum miasta. 

Pierwszy marsz w obronie praw kobiet odbył się w miniony piątek, 23 października. W “spacer” między siedzibami PiS, a Solidarnej Polski zaangażowało się około tysiąc kobiet, jak i mężczyzn, ale na tym się nie skończyło. W poniedziałek, 26 października, odbył się kolejny protest, na którym liczebność była dwa razy większa.

Ludzie biorący w nim udział mieli nadrukowane lub narysowane błyskawice oraz transparenty, które krytykowały PiS, rząd oraz duchowieństwo. Wydarzenie było głośne, towarzyszyły mu krzyki i hasła “To jest wojna!”. Nie zabrakło także asekuracji kieleckiej policji, klaksonów kierowców oraz krzyków mieszkańców poszczególnych ulic.

Nawoływano, aby dbać o siebie i innych zakładając maseczkę ochronną. Tłum przeszedł ulicami Kościuszki, Bodzentyńską, IX Wieków Kielc, a potem  zablokował rondo u zbiegu al. Solidarności, Źródłowej, IX Wieków Kielc i Sandomierskiej.Tańczono też m.in. do popularnego utworu zespołu Mr Zoob – “Mój jest ten kawałek podłogi”. Później protestujący ruszyli dalej al. IX Wieków Kielc. Na chwilę zablokowali rondo u zbiegu z ul. Warszawską, by przejść na rondo Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i zatrzymać się pod siedzibą PiS, gdzie dano wyraz niezadowolenia z panującego prawa.

 

 

 

Zdjęcie: unsplash.com

 


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.