Profesor Cezary Kuklo Doktorem Honoris Causa UJK

Napisany przez , 29 czerwca 2021

Prof. dr hab. Cezary Kuklo został nowym Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tytuł został wręczony 24 czerwca podczas uroczystego posiedzenia Senatu UJK.

To piękne wyróżnienie i czuję się onieśmielony. Zwłaszcza kiedy patrzę na listę poprzedników z profesorami: Stanisławem Byliną, Tomaszem Schrammem i ze śp. profesorem Henrykiem Samsonowiczem. To dla mnie zaszczyt, że środowisko kieleckie postanowiło uhonorować mnie tym tytułem. Czuję dużą radość i zobowiązanie  – mówi prof. Cezary Kuklo.

Cezary Kulko urodził się w 1954 roku w Białymstoku. Studia historyczne ukończył w Białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora nauk humanistycznych otrzymał w 1987 roku, w 1998 roku nadano mu tytuł doktora habilitowanego, natomiast w 2010 roku został odznaczony tytułem Profesora. Na co dzień pracuje w Instytucie Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku.

Profesor Cezary Kuklo był wielokrotnie wyróżniany odznaczeniami państwowymi za działalność naukową i społeczną. W 2008 roku otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2019 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w pracy naukowo-badawczej oraz dydaktycznej.

Poszukujemy ludzi, którzy dzięki niestrudzonej pracy badawczej, dydaktycznej, organizacyjnej i innej stali się dla nas wzorcami osobowymi, autorytetami. Profesor Cezary Kuklo jest dla mnie symbolem procesu restytucji autorytetu – mówił podczas otwarcia uroczystości prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Laudację wygłosił prof. dr hab. Waldemar Kowalski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Musimy pamiętać o wierności prawdzie. Tego uczy twórczość naukowa dostojnego doktora, a cnota ta nieobojętna była również Janowi Kochanowskiemu, patronowi naszej alma mater – mówił prof. dr hab. Waldemar Kowalski.

Tematem okolicznościowego wykładu nowego Doktora Honoris Causa były dwie postaci, które nie pozostały bez wpływu na karierę i dorobek naukowy profesora, oraz na całą białostocką humanistykę: prof. Andrzej Wyczański i prof. Andrzej Wyrobisz.

Profesor Andrzej Wyczański ukształtował mnie jako historyka i badacza, był moim mistrzem, przyjacielem. Profesor Andrzej Wyrobisz ukształtował mnie jako nauczyciela akademickiego tym bardziej, że teoria nauczania i pedagogika nie były ulubionymi przedmiotami studentów historii.[…] Obaj byli zawsze autentyczni w swoich dokonaniach zawodowych i życiowych, w uczestniczeniu w życiu społecznym, co wcale nie jest powszechne wśród ludzi nauki […] rzec można, że obaj hołdowali maksymie, iż „ilość szczęścia na ziemi jest nieograniczona i żeby być szczęśliwym wcale nie trzeba go zabierać innym” – mówił prof. Kuklo w swoim wykładzie.

W uroczystości profesorowi towarzyszyli najbliżsi i grupa współpracowników z Uniwersytetu w Białymstoku z rektorem, prof. dr. hab. Robertem Ciborowskim.

Kontynuuj czytanie