Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Nocne Granie

00:00 08:00

Current show

Nocne Granie

00:00 08:00

Upcoming show

Poranna gimnastyka

08:00 14:00

Background

Premiera studencka Zarazy w reżyserii Uny Thorleifsdottir

Napisany przez , 27 października 2021

26 października na deskach tymczasowej sceny Teatru Żeromskiego miała miejsce premiera studencka spektaklu Zaraza w reżyserii Uny Thorleifsdottir. Po spektaklu widzowie zostali zaproszeni na spotkanie z aktorami.

Zaraza to spektakl oparty na powieści Dżuma Alberta Camus, którą na warunki teatralne zaadaptował brytyjski autor Neil Bartlett, a na język polski przełożył Jacek Poniedziałek. Prace nad Zarazą rozpoczęły się już w czasie pandemii, o czym po spektaklu opowiadał aktor Dawid Żłobiński:

 

 

Spektakl przedstawia losy miasta, które pada ofiarą epidemii dżumy, a w konsekwencji zostaje odizolowane od reszty świata, walcząc o przetrwanie. Śledzimy to wydarzenie oczami pięciu mieszkańców Oranu, ponieważ, jak wyjaśnia widzom doktor Rieux (w tej roli wspaniała Joanna Kasperek), najlepiej zrozumieć naturę miasta, obserwując jak ludzie w nim pracują, kochają i… umierają.

Rzeczywiście, Zaraza jest przede wszystkim opowieścią o naturze ludzkiej i wewnętrznych konfliktach, które towarzyszą ludziom w ekstremalnych sytuacjach, co w odpowiedzi na jedno z pytań podkreślał Żłobiński:

 

 

Spektakl wywarł szczególnie mocne wrażenie na widzach przez swoją aktualność w czasie ciągłego zagrożenia ze strony wirusa COVID-19, niezwykle poruszającą grę aktorską, minimalistyczne, ale silnie oddziałujące na widza scenografię i oświetlenie (za które odpowiedzialny jest Mirek Kaczmarek), a także muzykę, która towarzyszy postaciom w najbardziej kluczowych momentach (tę stworzył z kolei islandzki muzyk i kompozytor – Gisli Galdur Thorgeirsson).

 

 

Na pytania dotyczące spektaklu, jak i szeroko pojętej pracy aktora, poza Dawidem Żłobińskim, odpowiadali również Bartłomiej Cabaj (grający w spektaklu dziennikarza Ramberta), Wojciech Niemczyk (Jean Tarrou) oraz Andrzej Plata (Cottard). Najbardziej aktywni uczestnicy spotkania zostali nagrodzeni drobnymi upominkami, a także, co najważniejsze zaproszeniami na kolejne spektakle.

 

Kolejne premiery studenckie w Teatrze Żeromskiego już niedługo! Do zobaczenia na widowni 😀

 

Nagrania: Karolina Malicka


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie