Poranna gimnastyka

09:30 13:00

Poznaliśmy najszybszego szachistę w Polsce

Napisany przez , 2 lutego 2024

Speed Chess Championship Poland odbyło się pod koniec stycznia. Podczas tego turnieju uczestnicy mierzyli się nie tylko z przeciwnikami, ale także z czasem. W zawodach udział wzięło 16 szachistów, a wśród nich byli najlepsi polscy arcymistrzowie: Jan-Krzysztof Duda, Mateusz Bartel czy Jacek Tomczak.

Formuła turnieju nieprzypadkowo uznawana jest jako jedna z najbardziej widowiskowych dla kibica. W odróżnieniu od szachów klasycznych, w których partie potrafią trwać nawet 6-7 godzin, podczas SSC Poland zawodnicy rywalizowali w trzech segmentach szachów szybkich i błyskawicznych. Pierwszy segment trwał 90 minut, a każda partia rozgrywana była tempem 5 minut + 2 sekundy. Drugi i trzeci to kolejno pojedynki 60- i 30-minutowe tempem 3+2 i 1+2. W przypadku remisu rozgrywano dogrywkę, a jeżeli ona nie przyniosła rezultatu zwycięzcę musiał wyłonić armagedon.

Pierwszą Polską edycję tego prestiżowego turnieju wygrał GM Jan-Krzysztof Duda. Najlepszy polski szachista w historii nie miał sobie równych. W pierwszej rundzie rozgromił WGM Aleksandrę Malcewską wynikiem 20-2. Najwięcej kłopotów Dudzie sprawił mecz ćwierćfinałowy, ale ostatecznie pokonał on arcymistrza Kamila Draguna. W finale czekał na niego junior, świeżo upieczony wicemistrz świata w szachach szybkich juniorów i rewelacja turnieju IM Jan Klimkowski. Ostatecznie Jan-Krzysztof Duda wygrał, pokonując młodego zawodnika 13,5-6,5.

Z pewnością największym zaskoczeniem tej edycji zostanie porażka Mateusza Bartla w ćwierćfinale z Janem Klimkowskim. Okazał się on jednak znacznie wolniejszy od przeciwnika, co ostatecznie miało duży wpływ na wynik końcowy. Najwięcej emocji natomiast przyniósł pojedynek Jakuba Kosakowskiego z arcymistrzem Szymonem Gumularzem. Po dogrywce, która nie wyłoniła zwycięzcy potrzebny był armagedon, gdzie lepszy okazał się niżej notowany IM Jakub Kosakowski.

Źródło: kanał YouTube Chess.com: Polska

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.