NOCNA ZMIANA

NOCNA ZMIANA

Podtrzymać dobrą grę. Zapowiedź drugiego tygodnia siatkarskiej Ligi Narodów kobiet

Napisany przez , 12 czerwca 2023

Meczem z Dominikaną 12 czerwca siatkarki reprezentacji Polski rozpoczną swój drugi tydzień Ligi Narodów. Po pierwszym znakomitym turnieju Polki zajmują pierwszą pozycję i będą starały się utrzymać prowadzenie w klasyfikacji.

W pierwszym tygodniu siatkarki Stefano Lavariniego grały w tureckiej Antalyi, gdzie mierzyły się z Kanadyjkami, Włoszkami, Tajlandkami i Serbkami. Najtrudniejsze okazało się spotkanie inaugurujące występy Polek w Lidze Narodów. W meczu z Kanadą polskie zawodniczki zagrały przeciętnie, jednak zwyciężyły w tym pojedynku 3:2. Mecz z reprezentacją Włoch także nie rozpoczął się najlepiej, ponieważ w pierwszym secie lepsze były Włoszki. Od tamtego momentu Polki grały już znakomicie i do ostatniego spotkania z pierwszego tygodnia, nie przegrały żadnego seta.

Wyniki Polek do tej pory w Lidze Narodów:

• Polska – Kanada 3:2
  • Polska – Włochy 3:1
  • Polska – Tajlandia 3:0
  • Polska – Serbia 3:0

Imponujące było zwłaszcza zwycięstwo z Serbkami, czyli aktualnymi mistrzyniami świata. Polki zagrały jednak znakomicie i poradziły sobie z tą drużyną bez większych problemów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Serbki, podobnie jak Włoszki grały w mocno rezerwowym składzie. Ale wygrane za 3 punkty i tak mogą cieszyć. Dzięki czterem zwycięstwom nasza reprezentacja ma na swoim koncie 11 punktów i prowadzi w klasyfikacji Ligi Narodów. Dodatkowo te zwycięstwa sprawiły, że Polki awansowały na 8 pozycję w rankingu FIVB, co może być istotne
w kontekście awansu na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu.

W drugim turnieju Ligi Narodów polskie siatkarki grać będą w Hongkongu. Tam ich rywalkami będą reprezentacje Dominikany, Turcji, Holandii oraz Chin. W składzie powołanym na ten turniej przez Stefano Lavariniego doszło do jednej zmiany – kontuzjowaną Kamilę Witkowską zastąpiła Dominika Pierzchała. Tak więc włoski szkoleniowiec reprezentacji Polski wciąż musi sobie radzić bez Joanny Wołosz, która również jest kontuzjowana. Do dyspozycji trenera są jednak inne podstawowe zawodniczki, które tak dobrze spisywały się w Turcji.

Pełna kadra na drugi turniej Ligi Narodów:

Oczywiście liderką reprezentacji w poprzednim turnieju była atakująca Magdalena Stysiak, która w pierwszych czterech meczach zdobyła 74 punkty i znajduje się w czołówce najlepiej punktujących zawodniczek. W Turcji bardzo dobrze prezentowała się także środkowa Agnieszka Korneluk, która zgromadziła na swoim koncie najwięcej punktowych bloków. Wyróżnić można również między innymi Katarzynę Wenerską, która bardzo dobrze zastępowała Wołosz, czy też libero Marię Stenzel. Zresztą z podstawowej szóstki nieco gorzej grała jedynie przyjmująca Olivia Różański, bowiem atakowała na dosyć niskim procencie skuteczności.

Terminarz Polek w drugim tygodniu Ligi Narodów:

• Polska – Dominikana (13 czerwca, godz. 11:00)
  • Polska – Turcja (15 czerwca, godz. 11:00)
  • Polska – Holandia (16 czerwca, godz. 11:00)
  • Polska – Chiny (17 czerwca, godz. 14:30)

W Hongkongu oprócz wymienionych wyżej zespołów swoje mecze rozgrywać będą jeszcze reprezentacje Włoch, Kanady i Bułgarii. W tym samym czasie odbywać się będzie turniej w Brazylijskiej Brasilii. Tam występować będą gospodynie Brazylijki, Amerykanki, Serbki, czy też Japonki.

Pełny terminarz drugiego tygodnia Ligi Narodów:

• Polska – Dominikana (13 czerwca, godz. 11:00)
  • Chiny – Kanada (13 czerwca, godz. 14:30)
  • Chorwacja – USA (13 czerwca, godz. 22:30)

• Japonia – Serbia (14 czerwca, godz. 02:00)
  • Włochy – Bułgaria (14 czerwca, godz. 11:00)
  • Holandia – Turcja (14 czerwca, godz. 14:30)
  • Niemcy Tajlandia (14 czerwca, godz. 22:30)

• Brazylia – Korea Południowa (15 czerwca, godz. 02:00)
  • Bułgaria – Kanada (15 czerwca, godz. 07:30)
  • Polska – Turcja (15 czerwca, godz. 11:00)
  • Dominikana – Włochy (15 czerwca, godz. 14:30)