Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Wsłuchaj się!

13:30 19:00

Current show

Wsłuchaj się!

13:30 19:00

Upcoming show

Literadio

19:00 20:00

Background

Padła rekordowa temperatura tej zimy!

Napisany przez , 10 stycznia 2024

Słoneczna pogoda niczym wczesną wiosną, a zarazem ulewne deszcze i silne wiatry jak jesienią. W przeciągu kilku godzin możemy zaobserwować różnorakie warunki atmosferyczne – tak o to prezentuje się tegoroczna zima. Czas zaopatrzyć się w ciepłe szaliki i rękawiczki, gdyż przyszła pora na mrozy.

Na przestrzeni kilku dni temperatura zaczęła diametralnie spadać, wieczorami dosięga nawet -17 stopni Celsjusza. W Bodzentynie w województwie świętokrzyskim temperatura spadła do -32,3°C. To najniższa, zanotowana temperatura w tym roku (2024).

Obecne mrozy spowodowane są przez niż znad Islandii, który przynosi do Polski zimne powietrze. Oznacza to spore utrudnienia w ruchu drogowym jak i kolejowym, a także przerwy w dostawie prądu. Należy więc się odpowiednio przyszykować do wyjścia z domu i pamiętać o ciepłym ubiorze, butach oraz nakryciu głowy.

Co ciekawe, najniższa temperatura obecnego wieku została zanotowana 8 stycznia 2017 roku na stacji telemetrycznej w Kotlinie Orawskiej-Jabłonka, kiedy termometry pokazały -37,7°C. Tak wynika z danych z Centralnej Bazy Danych Historycznych (IMGW-PIB).

 


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.