Nocne Granie

X edycja Olimpiady Wiedzy o Mediach na UJK

Napisany przez , 10 grudnia 2023

8 grudnia w Instytucie Mediów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJK odbył się drugi etap Olimpiady Wiedzy o Mediach, w której wzięli udział uczniowie szkół średnich. Tematyka testu sięgała od początków radia czy telewizji, aż po najnowsze gry komputerowe.

W tym roku olimpiada świętuje swój jubileusz — X edycję. Do naszej uczelni zawitała rekordowa ilość uczestników, bo aż około 50 osób z całego województwa świętokrzyskiego. Studenci Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej pod opieką dr hab. prof. UJK Izabeli Krasińskiej, dr. Tomasza Chrząstka, oraz mgr. Michała Jasa zajęli się organizacją olimpiady oraz serdecznym powitaniem naszych gości. Przygotowania rozpoczęły się już o godzinie dziewiątej. Na uczniów i nauczycieli czekały upominki w postaci kubków i filiżanek z Fabryki Porcelany Ćmielów oraz książek. Opiekunowie mogli liczyć także na poczęstunek.

Punktualnie o godzinie dwunastej w sali 59 rozpoczęło się pisanie testu, który składał się z 40 pytań i trwał godzinę. Większość uczestników jednak skończyła przed czasem. Pytania dotyczyły zarówno aktualnych, jak i historycznych spraw związanych z radiem, telewizją, internetem itp. Następnie dr hab. prof. UJK Krasińska oraz mgr Jas wraz ze studentkami dziennikarstwa przystąpili do sprawdzania testów i wyłonili dziesiątkę zwycięzców, która pojedzie do Warszawy na finał olimpiady, której głównymi nagrodami są indeksy na wyższe uczelnie.

Uczestniczki olimpiady z I LO im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz ze swoim opiekunem mgr. Wojciechem Szymańskim, nauczycielem języka polskiego, zgodziły się opowiedzieć dla naszego radia o swoich odczuciach po olimpiadzie.

– W tym roku pytania dotyczyły w dużej mierze współczesności, przez co moim zdaniem było dużo łatwiej, niż w poprzednich latach. Uczelnia bardzo mi się podoba, jest taka nowoczesna – mówi jedna z uczestniczek.

Jednej z uczennic tego liceum, Emilii Śliwie udało się dostać do etapu centralnego olimpiady:

– Jestem w ogromnym szoku, w ogóle się tego nie spodziewałam – mówi Emilia. – Chciałabym z tego miejsca podziękować Panu Szymańskiemu, bez którego nie byłabym w tym miejscu, w którym jestem teraz.

– Jestem bardzo dumny ze wszystkich uczestników z naszej szkoły, zarówno z dziewcząt jak i z chłopców. Do etapu szkolnego przystąpiło 12 osób, natomiast do okręgowego przeszło aż 7, co jest dla nas bardzo dużym sukcesem – mówi mgr Wojciech Szymański.

Laureatom okręgowego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów na etapie centralnym, a także zachęcamy wszystkich uczniów szkół średnich do udziału w następnej edycji za rok.