Gra Dźwięków

Ogród botaniczny już otwarty dla mieszkańców Kielc

Napisany przez , 16 lipca 2018

Już od dawna było słychać o powstającym w Kielcach ogrodzie botanicznym. Wiadomo było, że powstaje na wschodnim zboczu Karczówki i na tym wiedza mieszkańców i gości naszego miasta się kończyła. Tak było aż do piątku 13 lipca, kiedy to nastąpiło otwarcie dla zwiedzających części ogrodu.

Choć oficjalnym gospodarzem ogrodu botanicznego jest Geopark, to nie sposób pominąć udziału Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w powstaniu tego miejsca. Rola UJK to opieka naukowa nad tym miejscem.

Przypomnijmy, że autorem pomysł stworzenia ogrodu u podnóża Karczówki jest profesor Stanisław Cieśliński – biolog i były rektor naszej uczelni. Ze swoim pomysłem zwrócił się do prezydenta Kielc. Prof. Stanisław Cieśliński początkowo proponował lokalizację ogrodu na zachodnim stoku Karczówki, ale zdecydowano o jej lokalizacji na wschodnim zboczu. Dzięki temu zwiedzający prócz roślin mogą podziwiać także panoramę Kielc.

Łączna powierzchnia ogrodu zajmuje 15 hektarów, zaś udostępniona dla zwiedzających część to 6 hektarów. Na pozostałym obszarze trwają jeszcze prace budowlane. Powstanie tam między innymi alpinarium w którym przedstawione zostaną elementy przyrodnicze Tatr, Pienin, Bieszczad i naszego gołoborza. Otwarcie pozostałej części ogrodu planowane jest na 2020 rok.

Ogród botaniczny będzie otwarty trzy dni w tygodniu – w piątek, sobotę oraz niedzielę, od godziny 10 do 18.  W niedzielę planowane jest zwiedzanie z przewodnikiem.  Cena normalnego biletu wstępu to 5 zł, zaś ulgowego dla dzieci, młodzieży oraz seniorów 2 zł.

źródło: ujk.edu.pl