Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Narodowe Czytanie w Bibliotece UJK pod znakiem twórczości Jana Kochanowskiego

today6 września 2025 1

Tło
share close

W Bibliotece Uniwersyteckiej zorganizowano wyjątkowe wydarzenie. ”Narodowe Czytanie” odbyło się w piątek, 5 września, w samo południe. W akcji wzięły udział trzy świętokrzyskie szkoły średnie z Bogorii, Włoszczowy i Kielc.

– Narodowe czytanie jest 6 września, natomiast z tego względu, że my nie pracujemy w sobotę, to w naszej bibliotece odbywa się ono 5 września. Frekwencja jest bardzo duża. Do tej pory to było w bardziej zamkniętym gronie pracowników uczelni i biblioteki oraz studentów. Tym razem, mamy także młodzież z zewnątrz, czyli właśnie ze szkół średnich.  Mamy nadzieję, że kiedyś do nas wrócą jako studenci.  Gościmy też oczywiście naszą Panią Rektor,  Profesor Beatę Wojciechowską – opowiada Wioletta Kowalik,  wicedyrektorka biblioteki.

,,Narodowe Czytanie’’ to coroczna inicjatywa pod patronatem Pary Prezydenckiej, której główną ideą jest wspólne czytanie i promowanie klasyki polskiej literatury. W tym roku, centralnym punktem tej akcji była twórczość Jana Kochanowskiego – poety, którego dzieła takie jak Fraszki, czy Treny stanowią fundament polskiej literatury. Wydarzenie w Bibliotece Uniwersyteckiej UJK miało szczególny charakter, ponieważ Jan Kochanowski jest patronem uczelni.

  • cover play_arrow

    Narodowe Czytanie

– dodaje Wioletta Kowalik.

/Fot: Redakcja

Napisane przez: Redakcja

Oceń

Komentarze do wpisu (0)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

Zaznacz przełącznik, aby włączyć przycisk przesyłania.


Budynek Wydziału Humanistycznego
ul. Uniwersytecka 17
25-406 Kielce
tel. 41 349 60 60
fraszka@ujk.edu.pl

NAWIGACJA
DLA SŁUCHACZY
O NAS