Current track

Title

Artist

Background

Nadchodzi noc chemików

Napisany przez , 2 czerwca 2019

7 czerwca 2019 roku w godzinach 17.00 – 21.30 odbędzie się kolejna CHEM-NOC pod hasłem „Niezwykła chemia zwykłych rzeczy”, której organizatorem jest Instytut Chemii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród lokalnej społeczności poprzez udział w wykładach, warsztatach i pokazach chemicznych.

Do dyspozycji przeznaczonych zostanie dziewięć laboratoriów tematycznych (w tym jedno terenowe), w których uczestnicy będą przeprowadzać samodzielnie doświadczenia. Pod okiem pracowników instytutu oraz studentów uczestnicy będą odkrywać „chemię od kuchni”. Adepci dowiedzą się, gdzie znaleźć i jak rozpoznać niektóre interesujące substancje oraz jakie zjawiska wykorzystują rzeczy codziennego użytku.

W ramach warsztatów będzie można przygotować naturalne kosmetyki w postaci mydełek glicerynowych i kul musujących do kąpieli oraz poznać skład żywności. Dla uczestników przygotowano także doświadczenia, dotyczące wykorzystania różnych właściwości wody. Organizatorzy w prosty sposób zaprezentują fizyczne i chemiczne procesy związane z efektami cieplnymi. Obserwowane na co dzień zjawiska przyrodnicze zostaną przeniesione do laboratorium. Pod okiem zespołu prowadzącego uczestnicy wytworzą śnieg i wywołają deszcz. Dowiedzą się także dlaczego owady świecą i na czym polega zjawisko luminescencji.

Dla miłośników mocnych wrażeń przygotowano eksperymenty obejmujące tematykę efektów specjalnych. Odwiedzający będą mogli zobaczyć w jaki sposób na planie filmowym wytwarza się gęstą mgłę i dym oraz jak przygotować sztuczną krew używaną w horrorach. Nie lada atrakcją będzie eksperyment ze znikającą w roztworze wieżą ze styropianowych kubków.

Na uczestników warsztatów będą czekały także doświadczenia mrożące krew w żyłach. Będzie można zobaczyć jak za sprawą odczynników chemicznych w laboratorium spowodować kontrolowane wybuchy i eksplozje. Zapewne ciekawość wzbudzą również doświadczenia towarzyszące zabezpieczaniu śladów i odczytywaniu tajnych wiadomości. Zadaniem uczestników będzie zgromadzenie materiału dowodowego, który przyczyni się do rozwiązania „sprawy morderstwa znanego miejscowego alchemika”, a zatem wskazania motywu zbrodni i jej sprawcę.

Przygotowywane pokazy odkryją tajemnice krainy kryształów i wprowadzą uczestników w świat zapachu i smaku. Wydarzenie jest kierowane do mieszkańców województwa świętokrzyskiego, zarówno tych najmłodszych w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak i osób dorosłych.

 

 

 

źródło: http://www.ujk.edu.pl/news/?id=5033&c=4,25,19


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.