Radio Alarm

Radio Alarm

Motyw Agathy Christie w nowym sezonie „You”

Napisany przez , 15 marca 2023

„You” a w polskiej wersji „Ty” to serial Netflix, który posiada już dużą rzeszę fanów. Przez trzy sezony poznajemy Joe Goldberga, który ma obsesję na punkcie różnych kobiet i jest w stanie zrobić dla nich wszystko – nawet zabić (a może przede wszystkim?). Jednak w najnowszym sezonie Joe zmienia imię i przede wszystkim siebie.

Ze względu na liczne spoilery poprzednich sezonów zalecam osobom, które ich nie widziały, aby przeczytały ten tekst dopiero po zakończeniu ich oglądania.

Sezon trzeci zakończył się w momencie, gdy żona Joego – Love – ginie w pożarze domu, a ich syn zostaje podrzucony do przyjaciół mężczyzny. Po tych wydarzeniach Joe utrzymuje, że kocha bibliotekarkę, którą mogliśmy poznać w trzecim sezonie. Ona próbuje od niego uciec, jednak jak zwykle nie udaje się to. Kobieta odrzuca go, a on postanawia się zmienić. Stary Joe w takiej sytuacji zabiłby ukochaną, bo „jeśli on nie może jej mieć, to nikt nie będzie jej miał”. Tym razem jednak Joe odpuszcza.

Los rzuca go na londyński uniwersytet, gdzie prowadzi zajęcia z literatury angielskiej. Poznaje także nowych znajomych, wysoko postawioną śmietankę towarzyską. Potem akcja zaczyna się rozkręcać, najbliższy kolega ‘Johnatana’ zostaje zamordowany, a jego ciało znajduje się w mieszkaniu głównego bohatera. Ten wpada w panikę i tuszuje zbrodnię. Później, gdy dowiaduje się, że to ktoś inny jest mordercą, pojawia się motyw Agathy Christie.

Agatha Christie to autorka powieści kryminalnych, najbardziej znanych na całym świecie. Studentka Joego opowiada mu, według jakiego schematu dzieje się akcja w jej książkach. Jak przepowiednia wszystko z tego schematu zaczyna się przekładać na rzeczywistość. Joe musi tym samym przejść szlakiem detektywa i znaleźć mordercę, czyli kompletne przeciwieństwo poprzednich sezonów, gdzie sam bym poszukiwanym kryminalistą.

Pościg za sprawcą jest świetnym motywem na przełamanie monotonności owego serialu. Joe musi poznać umysł mordercy i odkryć, kto nim jest. Nie pomagają w tym detektywi, którzy widzą w nim podejrzanego numer jeden. Sezon został podzielony na dwie części: pierwsze pięć odcinków można obejrzeć już na platformie Netflix, jednak kolejne pięć pojawi się dopiero 9 marca 2023 roku. Myślę, że jest na co czekać.

Otagowano jako

Kontynuuj czytanie