Nocne Granie

Nocne Granie

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Napisany przez , 8 grudnia 2023

Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2023! W 8. edycji plebiscytu zwyciężyło pochodzące z języka angielskiego słowo „rel”, które jest wyrazem potwierdzenia słów przedmówcy.

Słowo „rel” to skrót angielskiego „relatable”, które tłumaczy się jako „łatwy do powiązania z czymś”. Drugie miejsce zajęło słowo „sigma”, na ostatnim miejscu podium figuruje zaś „oporowo”. Nagrodę Jury uzyskało natomiast „oddaje”, które informuje o tym, że coś się opłaca.

Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN, w skład komisji wchodzą zaś prof. dr hab. Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego Marek Łaziński, prof. dr hab. Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego Ewa Kołodziejek, prof. dr hab. Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Przypominamy, że do drugiego etapu konkursu przeszły również słowa takie jak: „bambik”, „baza”, „bruh”, „drillowiec”, „NPC” czy „cringe”. Pierwotnie w zestawieniu znalazło się również „kys”, ze względu jednak na pejoratywne znaczenie zostało ono wyeliminowane. To nie pierwsza sytuacja, podczas której zdecydowano się na wykreślenie wyrażenia. W 2020 roku plebiscyt nie został rozstrzygnięty, ponieważ uznano, że zwycięskie pozycje mogą wyśmiewać poglądy lub postawy innych grup społecznych.

Zdj – pixabay