Nocne Granie

Nocne Granie

Literatura w filmie – wystawa plakatów z kolekcji prof. Janusza Detki

Napisany przez , 22 marca 2018

W poniedziałek 26 marca 2018 roku o godzinie 17.00  w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, odbędzie się wernisaż wystawy plakatów LITERATURA W FILMIE  (ze zbiorów prywatnych prof. Janusza Detki)

Plakat Rejs
Wszyscy na Uniwersytecie wiedzą, że prof. Janusz Detka pełni funkcję Dziekana Wydziału Humanistycznego. Nieliczni wiedzą, że Profesor jest literaturoznawcą pracującym w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a Jego zainteresowania naukowe dotyczą polskiej literatury współczesnej, w tym zwłaszcza relacji zachodzących pomiędzy literaturą a polityką.  Tej tematyce jest poświęcona książka Jego autorstwa Wiersze polskiej „odwilży” (1953-1957).

A już na pewno mało kto wie, że poza pracą zawodową prof. Janusz Detka od ponad 40 lat kolekcjonuje plakaty filmowe. Ich zbiór liczy ok. 2500,  wszystkie reprezentują Polską Szkołę Plakatu – „fenomen artystyczny o randze światowej, który zrządzeniem kilku sprzyjających okoliczności przydarzył się sztuce polskiej II. poł. XX w., przynosząc setki dzieł interesujących, a wśród nich dziesiątki naprawdę wybitnych”*.

Już od poniedziałku, 26 marca 2018 roku skromy wycinek kolekcji Prof. Janusza Detki można oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach, której siedziba mieści się przy ul. ks. P. Ściegiennego 13 w Kielcach.

* fragment tekstu pochodzi z zaproszenia na wernisaż wystawy