Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Rozmowa Tygodnia

16:00 17:00

Current show

Rozmowa Tygodnia

16:00 17:00

Upcoming show

Wsłuchaj się!

17:00 18:00

Background

Kobiety śpiewają o miłości – czyli piosenki o tematyce miłosnej w PRL-u

Napisany przez , 14 lutego 2024

Dziś jest 14 lutego, czyli Walentynki. Z tej okazji zakochani celebrują ten dzień, podczas którego nierzadko towarzyszy im muzyka o tematyce miłosnej. Piosenek o miłości jest bardzo wiele, bowiem to właśnie miłość jest często głównym napędem i inspiracją do tworzenia utworów w różnych gatunkach muzycznych. W swoim artykule przedstawię Wam  piosenki o miłości powstałe w PRL – u i śpiewane przez kobiety.

Co prawda w epoce PRL nie obchodzono takiego święta jak Walentynki, jednak piosenek o miłości słuchano równie chętnie każdego dnia w roku i zapewne dlatego stały się ponadczasowymi przebojami. Większość z tych utworów jest dobrze znana niemal przez wszystkich, jednak być może niektóre z piosenek będą dla kogoś nowym muzycznym odkryciem.

  1. Anna Jantar – „Moje jedyne marzenie”

Jest to jedna z najbardziej znanych piosenek w wykonaniu nieodżałowanej Anny Jantar. Piosenka została skomponowana przez Jarosława Kukulskiego, natomiast słowa do muzyki napisał Bogdan Olewicz. Utwór większości osób znany jest pod tytułem „Przetańczyć z Tobą chcę całą noc”, zapewne dlatego, że  tym wersem Anna Jantar rozpoczyna  piosenkę. Jednak ku zaskoczeniu niektórych, oficjalny tytuł brzmi: „Moje jedyne marzenie”. Zaobserwowałam również to, że utwór ten towarzyszy nie jednej parze młodej podczas ich pierwszego tańca, jednak nic w tym dziwnego, ponieważ wspaniała aranżacja utworu sprawia, że jedynym marzeniem każdej zakochanej pary jest przetańczyć ze sobą całą noc.

  1. Maanam – „Kocham Cię, kochanie moje”

Autorami tej piosenki są Marek Jackowski (muzyka) oraz Kora (tekst), czyli niezapomniany duet, który stworzył niejeden przebój zespołu Maanam. „KCKM” bo takiego skrótu używają najwięksi fani Kory i Maanamu powstał w latach 80. I od razu stał się wielkim hitem, przy którym tańczyła niejedna para podczas prywatki 😉

  1. Zbigniew Wodecki i Zdzisława Sośnicka – „Z Tobą chcę oglądać świat”

To niezwykle liryczna piosenka, której kompozytorem jest Zbigniew Wodecki, a autorem tekstu Jonasz Kofta. Utwór ten jest śpiewany przez Zbigniewa Wodeckiego i Zdzisławę Sośnicką, czyli dwójkę niezwykle utalentowanych wokalistów. Moim zdaniem jest to jedna z najbardziej romantycznych piosenek wszechczasów.

  1. Urszula – „Dmuchawce, latawce, wiatr”

Piosenka powstała w 1983 roku przy współpracy Urszuli z Budką Suflera. Kompozytorem utworu jest Romuald Lipko, który ma na koncie niejeden przebój, a autorem tekstu jest Marek Dutkiewicz. Piosenka została stworzona specjalnie dla Urszuli, bowiem autor muzyki pragnął stworzyć coś delikatniejszego od rockowych brzmień Budki Suflera. W ten sposób powstały „Dmuchawce”, które są delikatnym, dziewczęcym utworem z powiewem pierwszej, beztroskiej miłości. W takim beztroskim klimacie powstał teledysk do tej piosenki, który nakręcono w Lublinie na terenie lotniska Lublin – Radawiec. Przebój doczekał się coveru, który w 2009 roku nagrała Ewa Farna.

  1. Wanda i Banda – „Kochaj mnie miły”

W przeciwieństwie do „Dmuchawców” aranżacja tego utworu nie należy do delikatnej i lirycznej, natomiast tekst autorstwa Magdy Wojtaszewskiej uważam za bardziej delikatny od muzyki Wojciecha Trzcińskiego, która jest utrzymana w rockowym klimacie. Myślę, że piosence należy się miejsce na tej liście, gdyż przekaz tekstu jest niezwykle prawdziwy, bowiem pośród codziennych spraw i obowiązków często zapominamy o tym, żeby powiedzieć sobie „kocham”.

  1. Kalina Jędrusik – „Na całych jeziorach Ty”

Piosenka została napisana przez najpopularniejszą polską autorkę tekstów, czyli Agnieszkę Osiecką. Trudno mi sobie wyobrazić bardziej romantycznego wyznawania miłości mężczyźnie niż to, które zostało wyrażone w tej piosence, bowiem jest w niej wyrażona ogromna miłość do drugiej osoby(„Na całych jeziorach – Ty. O wszystkich dnia porach – Ty”) ale i ogromne oddanie tej osobie, które niekoniecznie może być odwzajemnione („A w kącie kto stoi – Ja. Kto się niepokoi – Ja”). Jednak nie zmienia to faktu, iż piosenka jest hołdem dla niezwykłej, pełnej wzlotów i upadków miłości.

  1. Edyta Geppert – „Szukaj mnie”

Każdy, kto obejrzał film „Kogel-mogel”, zapewne zapamiętał kultową piosenkę śpiewaną przez Edytę Geppert. Może nie jest to piosenka z tekstem pełnym romantyzmu, jedna uważam, że warto wsłuchać się w jej tekst, ponieważ każdy z nas zwłaszcza na początku swego dorosłego życia szuka swojej drogi i nie zawsze jest pewien swych decyzji, przez co często gubi się w życiu. Dlatego pragnie spotkać osobę, która sprawi, że jego życie zacznie się układać, ale przede wszystkim spotka kogoś, kto szczerze pokocha go takiego jakim jest.

  1. Anna Jurksztowicz – „Stan pogody”

W piosence przedstawiona jest miłość pod przykryciem zjawisk meteorologicznych, gdyż są w niej przedstawione sytuacje, które dzieją się w niemal każdym związku, między dwojgiem ludzi, czasem jest słońce, a czasem burza i grad. W każdym związku są cudowne chwile, ale i chwile trudne, czasem też kłótnie. Również w tekście tej piosenki jest pokazane, że miłość potrafi być nieprzewidywalna jak pogoda.

Otagowano jako

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.