Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Wsłuchaj się!

12:00 16:00

Current show

Wsłuchaj się!

12:00 16:00

Upcoming show

Gra Dźwięków

19:00 20:00

Background

„Kaczkomat” nad Zalewem Kieleckim

Napisany przez , 20 grudnia 2023

W Kielcach zainstalowano urządzenie, dzięki któremu każdy z nas będzie mógł nakarmić kaczki. Od października do marca, między godziną 9 a 17, automatyczny „Kaczkomat nad Zalewem” w Kielcach dostarcza bezpłatną karmę dla dzikich ptaków. Zainicjowany przez mieszkańców i zrealizowany dzięki wsparciu ponad 1500 osób w ramach Budżetu Obywatelskiego, projekt ten ma na celu nie tylko troskę o kaczki, ale także edukację w zakresie odpowiedniego żywienia ptaków zimujących w mieście.

Limitacja wydawanej karmy przez programator to maksymalnie sześć porcji na godzinę, co ma zapobiegać przekarmianiu ptaków. Aby pobrać właściwą ilość karmy, użytkownicy muszą przekręcić pokrętło urządzenia o 360 stopni. W trosce o zdrowie ptaków zaleca się karmienie głównie w okresie zimowym, gdy panuje śnieg i mróz. Zboża, drobno pokrojone warzywa oraz specjalne mieszanki dla ptaków wodnych są uznawane za najlepsze źródła pożywienia. Ważne jest również, aby nie wrzucać karmy do wody.

Jednak „Kaczkomat” nie tylko dostarcza karmę. Jest także narzędziem edukacyjnym, na którym zamieszczono informacje o właściwym dokarmianiu ptaków oraz przypomnienie, że nie wolno karmić ich chlebem, a produkty zawierające sól są szkodliwe. Takie postępowanie może prowadzić do chorób układu pokarmowego ptaków. Warto więc pamiętać, że pieczywo szkodzi zdrowiu ptaków.

Zainstalowanie i utrzymanie „Kaczkomatu” kosztowało około 10 tysięcy złotych. To innowacyjne rozwiązanie nie tylko wprowadza dobre praktyki w trosce o dzikie ptaki, ale również angażuje społeczność lokalną w edukacyjne działania na rzecz ochrony środowiska.

Źródło: https://www.kielce.eu/pl/aktualnosci/bufet-dla-kaczek-na-zalewem-kieleckim.html

 


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.