Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Poranna gimnastyka

09:30 14:00

Current show

Poranna gimnastyka

09:30 14:00

Upcoming show

Wsłuchaj się!

14:00 18:00

Background

Inwazja Turcji w północnej części Syrii

Napisany przez , 10 października 2019

Rozpoczęła się naziemna ofensywa wojsk Tureckich na pozycje kontrolowane przez milicje kurdyjską. Atak rozpoczął się kilka dni po tym, jak prezydent USA Donald Trump wycofał swoje siły z obszaru przygranicznego Syrii. Ofensywe lądową poprzedził atak artylerii i sił powietrznych Turcji. Prezydent Recep Tayyip Erdogan oznamił, że operacja ma na celu stworzenie „bezpiecznej strefy” oczyszczonej z kurdyjskiej milicji.

W pierwszych chwilach powietrznych ataków zginęło już 11 osób, w tym 8 cywili – jak podaje portal Wirtualna Polska. Sam agresja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla syryjskich uchodźców przebywających na terenie Turcji, oraz wyeliminowanie potencjalnego zagrożenia terorystycznego. Prezydent Erdogan chcąc wyjaśnić cel operacji, powiedział:

Naszą misją jest zapobieganie utworzeniu korytarza terrorystycznego przez naszą południową granicę i zaprowadzanie pokoju w tym regionie

 

Rozpoczęcie operacji o nazwie „Żródło Pokoju” jest potępiane przez Unię Europejską. Francja, Belgia i Niemcy, zażądali posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu przeanalizowania Tureckiej ofensywy. Posiedzenie ma odbyć się w czwartek.

/cnn, wp, bbc,

/fot. Burak Kara/Getty Images


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.