Wsłuchaj się!

Gry Wideo – Media, Komunikacja, Rozrywka

Napisany przez , 5 lipca 2021

Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wraz z organizatorami zapraszają na konferencję naukową poświęconą tematowi gier komputerowych. Prelegenci przybliżać będą zagadnienia dotyczące świata wirtualnej rozrywki i kultury. Obecnie można zgłaszać swój udział. Wydarzenie zaplanowane jest na 4 listopada 2021 roku.

Udział w konferencji zapewni poszerzenie swojej wiedzy na temat gier komputerowych, a także pozwoli spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy. Gry komputerowe to już nie tylko rozrywka, ale również sposób na komunikowanie się. Wzięcie udziału w konferencji pozwoli spojrzeć na świat wirtualnej rozrywki z perspektywy m.in. socjologicznej, prawniczej czy kulturoznawczej.

Gry wideo są wśród nas już od kilkudziesięciu lat. Stały się powszechnie dostępne i wywierają duży wpływ nie tylko na młode pokolenie. Stały się przedmiotem badań naukowców różnych specjalności. Są bowiem bez wątpienia medium interdyscyplinarnym, zarówno na etapie ich tworzenia jak i odbioru.
Konferencja „Gry wideo – media, komunikacja, rozrywka” ma na celu przedstawienie badań nad grami z perspektywy takich dyscyplin jak nauki o mediach, kulturoznawstwo, socjologia czy prawo. Mamy nadzieję, że pozwoli to na uchwycenie specyfiki fenomenu, którym są gry cyfrowe – tak o konferencji, na stronie wydarzenia, napisał dr Przemysław Ciszek, organizator spotkania.

Organizatorzy zachęcają aby prelegenci pochylili się nad kwestiami takimi jak m.in.: potencjał komunikacyjny gier wideo, youtuberzy i streamerzy, gry wideo w dyskursie medialnym, kontrowersje wokół gier wideo, rozrywkowa rola gier, e-sport, gry a edukacja czy kwestie prawne związane z grami wideo.

W komitecie naukowym zasiądą: prof. dr hab. Jolanta Chwastyk-Kowalczyk, prof. dr hab. Kazimierz Wolny-Zmorzyński, dr hab. prof. UJK Olga Dąbrowska-Cendrowska, dr hab. prof. UJ Katarzyna Kopecka-Piech, dr hab. prof. UP Bogdan Fischer, dr hab. prof. DSW Jan Stasieńko, dr hab. prof. UAM Rafał Kochanowicz, dr hab. prof. SWPS Mirosław Filiciak oraz dr hab. inż. prof. PW Piotr Gawrysiak.

Za organizację odpowiedzialni są dr Przemysław Ciszek, mgr Michał Jas oraz mgr Natalia Walkowiak.

Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 września 2021 roku. 7 października autorzy prac zostaną poinformowani o ewentualnym zakwalifikowaniu się do udziału w konferencji. Program konferencji ma zostać opublikowany 14 października, wtedy to poznamy szczegóły wydarzenia.

Opłata dla prelegentów wynosi kolejno: 180 złotych dla prelegentów oraz 140 złotych dla prelegentów-studentów. Opłaty należy wnieść nie później niż do 20 października.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w konferencji w charakterze prelegenta mogą zgłosić swój udział poprzez stronę wydarzenia: https://kdiks.ujk.edu.pl/konferencja-gry-wideo/#prog

Konferencja objęta jest patronatem Polskiego Towarzystwa Badania Gier, Stowarzyszenia GameUp i Akademii Prawa Nowych Technologii UP.

Patronat medialny: Magazyn Studentów UJK „Presik” oraz Radio Fraszka UJK.