Wsłuchaj się!

Dzień Białoruski na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK

Napisany przez , 13 grudnia 2023

Przeciwdziałanie wykluczeniu i rola mediów w kreowaniu wizerunku mniejszości to tylko niektóre
z tematów poruszonych przez Studenckie Koło Naukowe DIVERSO podczas Dnia Białoruskiego, który odbył się 12 grudnia na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK.

Całość wydarzenia podzielona była na kilka części, w pierwszej z nich prelegenci, czyli Alina Wawrzeniuk, nauczycielka języka białoruskiego i animatorka kultury; Mikołaj Wawrzeniuk, filmowiec i dziennikarz oraz Tomasz Sulima, etnograf i dziennikarz przeprowadzili wykłady przedstawiające rys historyczny oraz aktualną sytuację mniejszości białoruskiej w Polsce. Goście wymieniali się swoimi doświadczeniami
i spostrzeżeniami w ramach panelu dyskusyjnego „Mniejszość białoruska – obywatele Rzeczypospolitej Polskiej”.

– Utożsamianie społeczności białoruskiej z reżimem Łukaszenki jest niezwykle szkodliwe i krzywdzące dla Białorusinów mieszkających w Polsce – podkreślał Tomasz Sulima, etnograf, działacz białoruskiej mniejszości i radny w Bielsku Podlaskim.

Więcej zdjęć można znaleźć tutaj.