Current track

Title

Artist

Background

Dodatkowe obostrzenia związane z koronawirusem

Napisany przez , 8 sierpnia 2020

Od dziś w powiatach, w których odnotowano największy wzrost zakażeń koronawirusem obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia. Wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano informacje na temat nowych ograniczeń, zakazów i nakazów.

Najważniejszą informacją jest wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Poza ograniczeniami jakie obowiązywać będą na terytorium całej Polski, w tych strefach ograniczenia będą dalej posunięte.

Jako strefa żółta zakwalifikowane zostały powiaty: cieszyński, jarosławski, przemyski, kępiński, oświęcimski, pińczowski i wieruszowski, oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie-Zdrój, Żory i Przemyśl.

W strefie czerwonej znalazły się powiaty: pszczyński, rybnicki, wodzisławski, ostrzeszowski, nowosądecki, wieluński oraz miasta na prawach powiatu: Rada Śląska, Rybnik i Nowy Sącz.

W strefie żółtej obowiązywać będzie m.in. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy czy konferencje limit jednej osoby na 4 mkw. W siłowniach i klubach fitness jedna osoba na 7 mkw. W kinach i teatrach 25% publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100, z wyłączeniem obsługi.

W strefie czerwonej obowiązywał będzie zakaz organizowania targów, kongresów, wesołych miasteczek itp. W siłowniach limit jednej osoby na 10 mkw. W kinach 25% publiczności. W miejscach kultu dopuszczalne 50% obłożenia budynku, na zewnątrz limit do 150 osób. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 50 osób, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej obowiązek zasłaniania ust i nosa.

W całym kraju obowiązek zasłaniania ust i nosa m.in. w transporcie publicznym, obiektach handlowych oraz miejscach ogólnodostępnych – chyba, że zachowany będzie odstęp 1,5 m. Z obowiązku zwolnione mogą być osoby z zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz te, które z różnych przyczyn nie mogą zasłonić ust i nosa samodzielnie.

Policja zapowiada wzmożone kontrole. Za złamanie nakazu zasłaniania ust i nosa grozić mogą wysokie mandaty nakładane przez Policję i Sanepid.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.