Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Nocne Granie

00:00 08:00

Current show

Nocne Granie

00:00 08:00

Upcoming show

Poranna gimnastyka

08:00 14:00

Background

Czasem trzeba powiedzieć adieu- pożegnanie Françoise Hardy

Napisany przez , 13 czerwca 2024

12 czerwca  po długiej chorobie odeszła Françoise Hardy- ikona muzyki, mody i kultury lat 60. Artystka określana przez Micka Jaggera jako „kobieta idealna” zmarła w wieku 80 lat.

 

Françoise Hardy w 1964

Nietuzinkowa postać jaką była Françoise Hardy na zawsze przejdzie do historii muzyki, mody i szeroko pojętej kultury. Przyszła na świat w 1944 w okupowanym Paryżu, zaś młodość spędziła wychowywana przez matkę i babcię. Karierę zaczęła w wieku 18 lat debiutanckim albumem „Tous les garçons et les filles” który okazał się jej przepustką do świata show-biznesu. Françoise błyskawicznie stała się symbolem gatunku Yé-yé i francuskiej muzyki popularnej. Szybko zakończyła jednak karierę sceniczną i skupiła się na twórczości studyjnej.

Artystka stała się również ikoną mody i ambasadorką francuskiego stylu na całym świecie, a jej wpływ jest widoczny w modzie damskiej do dziś. Dodatkowo była aktorką, chociaż wielki ekran zawsze grał drugie skrzypce dla jej kariery muzycznej.

Oprócz słuchaczy zachwycała również innych artystów, Mick Jagger stwierdził: „oto kobieta idealna”, Bob Dylan z kolei zadedykował jej jedną z piosenek, a Salvador Dalí kilkakrotnie zaprosił na kolację. Mimo tych znajomości pozostawała wierna mężowi Jacques’owi Dutronc, za którego wyszła w 1981 i z którym miała syna Thomasa. Mimo niewierności małżonka, słynącego z bycia kobieciarzem i uwodzicielem do końca utrzymywali przyjazne stosunki.

W 2004 zdiagnozowano u piosenkarki złośliwy nowotwór, który pomału ją wyniszczał. Mimo choroby dalej tworzyła muzykę, a ostatni album „Personne d’autre” wydała w 2018 roku. Po zancznym pogorszeniu się stanu zdrowia w 2021 Françoise udzieliła mailowego wywiadu dla tygodnika „Femme Actuelle” w którym wypowiadała się za możliwością dokonania eutanazji. 12 czerwca 2023 roku po długiej chorobie odeszła w wieku 80 lat, o czym poinformował jej syn- Thomas. Wszyscy jej bliscy, znajomi i fani stoją przed pytaniem, które zadała w tytule jednej ze swych piosenek- „Comment te dire adieu”- Jak powiedzieć Ci żegnaj?


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.