Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Wsłuchaj się!

14:00 16:00

Current show

Wsłuchaj się!

14:00 16:00

Upcoming show

Rozmowa Tygodnia

16:00 17:00

Background

Coś niecodziennego od mistrza kryminałów – „Inne intonacje ciszy” Remigiusza Mroza

Napisany przez , 21 grudnia 2023

                            Historia Aspen i Graysona różni się całkowicie od tych zawartych w najpopularniejszych książkach Mroza. Znany pod szyldem Chyłki autor wielu serii i powieści kryminalnych opisał tym razem dzieje nastolatków. Zostały one wydane 6 grudnia 2023 roku. Gatunek, jakim opisana jest książka, to kryminał, sensacja i thriller, jednak według mnie jest to zdecydowanie pozycja skierowana do nastolatków (niekoniecznie young adult, jednak new adult już jak najbardziej). Duża krytyka spadła na Mroza, gdyż stałych i starszych czytelników kompletnie tym nie zadowolił. Jednak myślę, że „Inne tonacje ciszy” są warte przeczytania, a nawet oczekiwania na drugą część!

                            Dlaczego uważam, że książka jest kierowana do nastolatków/młodszych odbiorców? Otóż głównymi bohaterami są osoby nieletnie, w okresie młodzieńczego szaleństwa, które bardzo często zachowują się irracjonalnie, co może irytować dojrzałego czytelnika. Wszystko zaczyna się od Aspen i sali szpitalnej. Dziewczyna budzi się ze śpiączki po poważnym wypadku samochodowym, a przy jej boku siedzi chłopak o imieniu Grayson. Aspen nie pamięta, co się stało, kim jest ani wielu innych rzecz. Dowiaduje się o śmierci swojej matki, a jedynym źródłem informacji jest siedzący obok młody mężczyzna. Opowiada jej on historię Pepecali – początkującego muzyka, który miał wszystko, a potem to stracił. Jedyne co się ostało to kaseta magnetofonowa. Aspen wyczuwając dobre intencje chłopaka, pomaga mu, jednak nie wie, że to dopiero początek. Odwiedza ją dziadek (ojciec zmarłej matki) i zabiera do domu, gdzie musi postarać się i przypomnieć sobie życie sprzed wypadku. Jednak przez to, czego się dowiedziała, nie wie już, czy chce sobie przypominać i znowu stać się starą Aspen. Nowa wersja siebie bardziej jej się podoba, tym bardziej że w grę wchodzą kiełkujące uczucia. Dziewczyna ma ogromny dylemat, jednak gdy nagrania na kasecie okazują się jedną wielką zagadką, Aspen wie, że musi ją rozwiązać i całkowicie się w tym zatapia.

W tej książce nie znajdziemy żadnych pościgów, gangów i innych mrocznych elementów typowej powieści kryminalnej Remigiusza Mroza. Zauważymy tam natomiast dużo rozmyślań nad własnym ‘ja’, zauroczenia, nastoletnie rozterki, jednak, aby nie było tak kolorowo – są także groźby śmiercią, niebezpieczne wędrówki i odkrycia. W pewnym sensie „Inne tonacje ciszy” przypomina powieść detektywistyczną czy przygodową, gdzie bohaterowie podążają za wskazówkami, rozwiązują zagadki i przez to eksplorują swoje miasteczko. Aspen bardzo angażuje się w to wszystko, jednak czasami nie wie już, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem (biorąc pod uwagę też to, iż na jaw wychodzą kolejne kłamstwa Graysona).

Pomimo tego, że sama akcja książki jest prosta i nie pędzi jak szalona, to od czytania nie można się oderwać. Czytelnik nie może sobie pozwolić na pominięcie jakiejś wskazówki lub małego z pozoru nic się znaczącego detalu. Wszystko się ze sobą łączy, a sam Pepecala napędza Aspen i Graysona do dalszych działań. Zaskakujące zakończenie było natomiast jak cios prosto w serce, w samej końcówce mamy aż dwa niespodziewane zdarzenia, które zmuszają czytelnika do oczekiwania na następny tom. Sama po przeczytaniu całości długo nie mogła się otrząsnąć i ubolewam, że trzeba cierpliwie czekać na kontynuację.

Doskonale rozumiem niepochlebne opinie innych czytelników, którzy spodziewali się nader skomplikowanej historii kryminalnej na czele z błyskotliwym śledczym. Dlatego też bardzo trafna jest tutaj uwaga, iż historia ta wciągnie każdego, kto lubi pochłaniać troszkę mroczniejsze pozycje z literatury dla nastolatków czy młodych dorosłych. A jeżeli ktoś jest bardzo niecierpliwy z natury i nie lubi czekać na dalsze losy książki, to nie zalecam lektury „Innej tonacji ciszy”, jednak uważam, że jest to wielka strata.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.