Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Wsłuchaj się!

13:30 19:00

Current show

Wsłuchaj się!

13:30 19:00

Upcoming show

Literadio

19:00 20:00

Background

„Chłopi” nominowani do nagrody Oscara we wszystkich kategoriach!

Napisany przez , 13 grudnia 2023

Kadr z filmu „Chłopi” (2023)

Polska produkcja będzie brana pod uwagę przy nominacjach do przyszłorocznych Oscarów w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Film Animowany, Najlepszy Scenariusz Adaptowany, Najlepsza Muzyka Filmowa oraz Najlepsza Piosenka Oryginalna. 

Ekranizacja nagrodzonej literacką Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta „Chłopi” bije rekordy popularności. Według serwisu Filmweb już w pierwszy weekend po premierze, film obejrzało aż 141 tysięcy widzów (jedno orzeczenie).  Zainteresowanie wynika m.in. z powodu oryginalnej formy przedstawienia – produkcja została wykonana metodą animacji malarskiej. Kadry, po nakręceniu filmu z aktorami, zostały namalowane powtórnie farbą olejną na płótnie przez ponad 100 malarzy.

Media bardzo szybko obiegła informacja, że film został reprezentantem Polski w zmaganiach o Oscara w kategorii „Najlepszy Film Międzynarodowy”, jednak oficjalnie dopiero 8 grudnia twórcy ogłosili na Facebooku, że ich film powalczy o Oscara aż w sześciu kategoriach, a w tym tej najbardziej prestiżowej – dla najlepszego filmu.
Tego samego dnia rozpoczęły się także zagraniczne pokazy „Chłopów” w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Stanach Zjednoczonych. Jest to ważny etap kampanii oscarowej, ponieważ na owe pokazy zapraszani będą członkowie Akademii Filmowej oraz najwybitniejsi krytycy.

Nie jest to jednak pierwszy moment, kiedy zagraniczna publiczność mogła obejrzeć „Chłopów”. Pozytywnie o naszej rodzimej produkcji wypowiadali się już dziennikarze, którzy film zobaczyli na festiwalu w Toronto jeszcze we wrześniu.

 

Facebook

O tym, czy animacja otrzyma nominację przekonamy się 23 stycznia 2024, bo właśnie wtedy ogłoszone zostaną przez Akademię Filmową ostateczne nominacje. Trzymajmy kciuki, zwłaszcza, że na 2024 rok przypada setna rocznica przyznania Władysławowi Reymontowi nagrody Nobla za powieść Chłopi.
Warto również przypomnieć, że producenci filmu, czyli Dorota i Hugh Welchmanowie mieli już okazję walczyć o Oscara. W 2018 roku nominację w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymał „Twój Vincent” – produkcja inspirowana życiorysem jednego z najsłynniejszych malarzy, Vincenta van Gogha.

Otagowano jako

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.