Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Rozmowa Tygodnia

16:00 17:00

Current show

Rozmowa Tygodnia

16:00 17:00

Upcoming show

Wsłuchaj się!

17:00 18:00

Background

81. Złote Globy i kto zdobył najwięcej nominacji

Napisany przez , 13 grudnia 2023

11 grudnia 2023 roku Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej ogłosiło nominacje do Złotych Globów. Będzie to już 81. gala wydarzenia, które odbywa się corocznie od 1944 roku. Filmem z największą liczbą nominacji został „Barbie”, a serialem „Sukcesja”.

Wśród najczęściej nominowanych produkcji filmowych w tym roku, znalazła się „Barbie, a tuż za nią „Oppenheimer”. „Barbie” przyznano 9 nominacji, z czego 3 z nich w kategorii za najlepszą piosenkę. Fenomenem 2023, nie tylko wśród kinomaniaków, ale i zwykłych widzów był Barbenheimer, czyli wydarzenie medialne i kulturowe. Zostało stworzone wokół premiery obu filmów, która miała miejsce tego samego dnia, 21 lipca 2023 roku. Barbenheimer jest o tyle interesujący, bowiem tematyka i klimat obu dzieł jest skrajnie różny.  Jeden z nich ukazuje historię Roberta Oppenheimera oraz tworzenia przez niego bomby atomowej. Natomiast drugi opowiada o lalce Barbie, która poznaje prawdziwy świat i staje się człowiekiem. Każda z produkcji miała wielu odbiorców, jednak to „Barbie” została najlepiej zarabiającym filmem tego roku, a za nią na trzecim miejscu znalazł się „Oppenheimer. Te dwa projekty będą ze sobą ponownie rywalizować, znalazły się razem w czterech kategoriach, m.in.  Najlepszy reżyser czy Najlepszy aktor drugoplanowy.

„Czas krwawego księżyca” i „Biedne istoty” są trzecimi pod względem nominacji produkcjami. Każdy otrzymał po 7 z nich. „Czas krwawego księżyca” to obraz nakręcony przez Martina Scorsese, który opowiada historię morderstw wśród ludu Osage związanych z odkryciem ropy naftowej na terenie zamieszkiwanym przez to plemię. „Biedne istoty” są z kolei czarną komedią fantasy ukazującą historię młodej kobiety, którą przywrócono do życia po jej samobójstwie. Na nowo odkrywa świat i uczy się życia, do czego przyczynia się jej ucieczka z rozwiązłym prawnikiem.

Serialem, który zdobył najwięcej nominacji, bo aż 9 jest „Sukcesja”. Produkcja HBO liczy 4 sezony i skupia się na ukazaniu walki o wpływ i władzę pomiędzy członkami rodziny Roy. Są oni właścicielami korporacji medialnej, której prezes chce przekazać stanowisko jednemu ze swoich dzieci.

Kolejny najczęściej nominowany serial to „The Bear”, którego jednym z ważniejszych wątków również jest rodzina. Produkcja zdobyła o 5 nominacji mniej niż „Sukcesja”, bo tylko cztery. „The Bear” przedstawia postać Carmy’ego, który pracował w najlepszych restauracjach, jednak jest zmuszony wrócić do rodzinnego miasta po samobójstwie brata i poprowadzić jego zadłużony bar z kanapkami.

Złote Globy są świętem kinematografii, 15 nominacji dedykowane jest filmom, a 12 serialom. Laureatów nagród poznamy 7 stycznia 2024 roku podczas gali w Beverly Hills w Kalifornii.

 

grafika: pixabay


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.