Radio Alarm

Radio Alarm

75 rocznica masakry na cmentarzu żydowskim w Kielcach

Napisany przez , 23 maja 2018

Dziś mija 75 lat od masakry jakiej dopuściły się hitlerowskie Niemcy na żydowskim cmentarzu w Kielcach. 23 maja 1943 roku zamordowanych zostało tam 45 żydowskich dzieci.

Tragedia ta rozegrała się niecały rok po likwidacji getta Kieleckiego. W sierpniu 1942 roku hitlerowcy wywieźli do Treblinki ponad 20 tysięcy żydów, którzy zostali tam zgładzeni. Około 7 tysięcy zostało zamordowanych na terenie miasta.

Po tych wydarzeniach w Kielcach została jedynie garstka żydów, którzy to wykorzystywani byli jako siła robocza w obozach pracy. 23 maja 1943 roku podczas zbiórki na placu apelowym obozu, dzieci w wieku od 18 miesięcy do 13 lat odebrano rodzicom i zamknięto w drewnianym baraku. Uznane za niezdolne do pracy zostały przewiezione na cmentarz żydowski i tam rozstrzelane.

Dziś o godzinie 12:00 miała miejsce krótka uroczystość przy grobie pomordowanych na cmentarzu żydowskim na Kieleckim Pakoszu. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Uczestnicy mogli wysłuchać słów przygotowanych przez Stefana Zabłockiego, który jest jednym z trójki chłopców którym udało się uciec.

radio.kielce.pl/ jankarski.org.pl/