Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Nocne Granie

00:00 08:00

Current show

Nocne Granie

00:00 08:00

Upcoming show

Poranna gimnastyka

08:00 14:00

Background

W Auli Magna odbyła się konferencja na temat dziejów Żydów w Kielcach

Napisany przez , 30 maja 2023

Konferencja naukowa „Kielce-Keltz. Z dziejów Żydów w Kielcach” odbyła się 30 maja w Auli Magna rektoratu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przy ulicy Stefana Żeromskiego. Tematem jej była historia Żydów w Kielcach i różne aspekty życia tej grupy etnicznej.

Organizatorami wydarzenia byli: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Kieleckie Towarzystwo Naukowe i Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Patronat nad konferencją objęli: rektor UJK, prof. dr hab. Stanisław Głuszek, Bogdan Wenta – Prezydent miasta Kielce oraz program „Kielce – Europejska Stolica Kultury 2029”.

Żydzi uzyskali oficjalne prawo do osiedlania się w Kielcach w 1862 roku. Przez 80 lat, czyli do czasu likwidacji getta, stanowili oni nawet 1/3 ludności miasta. Mimo różnych wyznań, kultury i stylu życia, mieszkańcy Kielc współdziałali na wielu polach i wspólnie wpływali na losy miasta – relacjonował Facebookowy profil UJK.

https://www.facebook.com/UniwersytetJanaKochanowskiegowKielcach/posts/pfbid0nfqEaJQzH2kBDSqZ3e4So2r43aLQ4RizMtLaaA4DVQ3JGTXPR3Af9Co96zuMDkUtl

Konferencja zgromadziła wielu gości, m.in. Grzegorza Sowińskiego, który reprezentował Prezydenta Kielc, Wiesławę Rutkowską – dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach, prof. dr hab. Adam Massalski – znawca dziejów Kielc. Pojawili się również uczniowie Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.