Wsłuchaj się!

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego na Wydziale Humanistycznym

Napisany przez , 3 października 2023

2 pażdziernika w auli Miłosza w budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytertu Jana Kochanowskiego odbyła się inauguracja roku akademickiego. Goścmi spotkania byli studenci oraz pracownicy: Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa, Instytutu Historii, Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Wydział Humanistyczny kształci studentów na takich kierunkach jak: Filologia Angielska, Filologia Germańska, Filologia Polska, Lingwistyka stosowana, Logopedia, Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna oraz Historia. Zebrani uczcili pamięc zmarłego 30 września prof. Józefa Rurawskiego – historyk literatury oraz dziekana Wydziału Humanistycznego w latach 1990-1996.

Głos podczas uroczystości zabrał JM Rektor UJK, prof. Stanisław Głuszek, który podkreślał ważność humanistyki w rozwoju każdego społeczeństwa. Jest to niezastąpiona dziedzina, mająca niezwykle istotną kulturotwórczą dziedziną nauki. Rektor wspomniał o ugruntowanej pozycji jaką mają osoby związane z Wydziałem Huamnistycznym na arenie ogólnopolskiej a także międzynarodowej.

Dziekan Wydziału Prof. dr hab. Beata Wojciechowska w słowach skierowanych do studentów dopiero rozpoczynających naukę na naszym uniwersytecie zaznaczyła, że uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego to przede wszystkim ich święto. Pani Dziekan w swoje przemowie przedstawiła genezę słowa „uniwersytet” a także początki funkcjonowania tych instytucji oraz funkcje jakie spełnia w wychowaniu i przygotowaniu studentów do życia. Zebrani poznali symbolikę stojącą za elementami strojów oraz akcesoriów w jakich występują Rektor, Dziekan czy profesorowie. Uroczystość swoim wykładem wzbogacił prof. Tomasz Mielczarek, który przybliżył krótką historię dziedziny naukowej jaką jest medioznawstwo.