Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Wsłuchaj się!

13:30 19:00

Current show

Wsłuchaj się!

13:30 19:00

Upcoming show

Literadio

19:00 20:00

Background

Stuu

Napisany przez , 31 stycznia 2024

Pandora gate- największy kryzys polskich youtuberów oskarżonych o pedofilię. Czarne chmury pojawiły się nad karierami kluczowych internetowych twórców polskiej części YouTube’a. Poważne oskarżenia z licznymi dowodami doprowadziły do upadku znanych imion takich jak Stuu, Boxdel, Dubiel, DJ Pallaside, Vertez, Vojtaz czy Dissowskyy.

 

Jaki był początek afery „Pandora Gate”?

Wszystko zaczęło się od wyznania polskiej influencerki Olciak93, która 24 września 2023 roku opublikowała na swoim kanale rozmowę z Kubą Wątorem, dziennikarzem Spider’s Web+. Zarzuciła w niej Stuartowi „Stuu” Burtonowi, że ten wysyłał do niej dwuznaczne wiadomości, gdy nie miała jeszcze skończonych 15 lat. Czynił też w stosunku do niej seksualne sugestie. Wszelkie oskarżenia poparł prawie półgodzinny film polskiego youtubera Sylwestra Wardęgi, zatytułowanego „Mroczna tajemnica Stuu i youtuberów: Pandora Gate”. To w nim influencer przedstawił informacje w sprawie nieprzyzwoitych zachowań youtuberów wobec nieletnich fanek. Głównym oskarżonym, a także najczęściej pojawiającą się postacią był właśnie znany brytyjski youtuber publikujący głównie w języku polskim- Stuu. Wardęga opublikował screenshoty (zrzuty ekranu) oraz nagrania głosowe „Polskiego Pingwina” z nieletnimi widzami płci przeciwnej. Ze zgromadzonych materiałów wynika, że w 2014 r. Stuu (mający wówczas 22 lata) nawiązał kontakt z dziewczyną mającą wtedy niecałe 13 lat. W kolejnych wiadomościach miał zachwalać jej urodę, opisał też swój erotyczny sen o nastolatce.

Potem w najbardziej polularnych portalach internetowych (takich jak YouTube czy też Instagram) zaczęły pojawiać kolejne dowody w postaci filmów i oświadczenia osób zamieszanych w całą sytuację, gdzie autorzy próbowali przekonać opinię społeczeństwa o swojej niewinności lub całkowitej niewiedzy w związku ze skandalem.

Screenshot z filmu „UCZĘ JULKE GRAĆ W MINECRAFTA!” dostępnego na kanale Stuu na platformie YouTube Link: UCZĘ JULKE GRAĆ W MINECRAFTA! – YouTube

 Kim jest Stuu i kto jest współwinny jego przestępstw? Kim są pozostali oskarżeni influencerzy?

Sprawa ta jest nagłaśniana przede wszystkim dlatego, że znanym twórcom internetowym przez wiele lat takie uczynki uchodziły bez żadnych legalnych czy też społecznych konsekwencji. Oskarżonymi w temacie są jednak również osoby, które wiedziały o czynach youtuberów, jednak nie nagłaśniały wcześniej sprawy i milczały ze świadomością popełnionych przestępstw.

  • Falę zeznań poszkodowanych wtedy dziewczyn, teraz w większości już młodych dorosłych kobiet rozpoczął się od filmu opublikowanego przez byłą partnerkę Jakuba Chuptysia, znanego jako twórca internetowy Gargamel. W materiale przedstawiła ona wyraźne dowody że była ona ofiarą znęcania się z jego strony, kiedy jeszcze nie osiągnęłam pełnoletności. Film ten poruszył internet tym bardziej z uwagi na to, że Gargamel był uważany za postać o charakterze protagonisty, tępiącego takie zachowania w swoich filmikach.
  • Drugim, głównym oskarżonym i „bohaterem” całej afery jest Stuart Burton, znany większej publice jako Stuu. Jest to były twórca filmów przeznaczonych głównie dla dzieci, najczęściej z gry Minecraft. W momencie pisania artykułu Stuu znajduje się w rękach brytyjskiej policji i ma wkrótce zostać oddany w ręce polskiego wymiaru sprawiedliwości.
  • Marcin Dubiel, czyli przyjaciel Stuarta Burtona od wielu lat. Nie tylko posiadał on pełną świadomość tego, co robił Stuu, ale także sam brał udział w niestosownych kontaktach z nieletnimi. Na jaw wyszło wiele przesłanek na to, że sam pisał do 14-letnich dziewczyn erotyczne wiadomości i namawiał dzieci do spotkania się z nim i jego przyjacielem w jednoznaczny sposób.
  • Michał Baron – Boxdel. Głównym oskarżeniem wobec Boxdela jest to, że wiedział o działaniach Stuu i zatajał jego nielegalne kontakty z dziewczynami. On również wymieniał wiadomości poprzez komunikatory internetowe z nieletnimi fankami. Próbował dwukrotnie oczyścić swoje mienie, dopiero za drugim razem dostarczył wystarczających dowodów, by załagodzić swój zszargany wizerunek, mimo wszystko stale tracąc wiele znaczących kontraktów biznesowych.
  • Agata Fąk – Fagata Podobnie jak Michał Baron, Fagata wiedziała o tym, co robi Stuu, o czym domniemanie wspominała już w 2021 roku, jednak końcowo kryła go przed przestrzenią publiczną, kłamiąc podczas udzielanych przez lata wywiadów, gdy padały niewygodne pytania.
  • Bartosz Kwaśniewski – Vertez, to kolejny twórca filmów o grach, który oskarżony jest o pedofilię, a konkretniej o flirtowanie z nieletnimi dziewczynami. Oskarżyła go o to wcześniej wspomniana influencerka o pseudonimie Olciak93, która przedstawiła dowody pokazujące, że miał wobec niej niestosowne zamiary, gdy miała 13 lat.

Chronologiczny upadek wielkiego youtubera. Jak próbował się ratować?

Po cancelacji (nowoczesnej wersji ostracyzmu) youtubera Gargamela, wszystko zaczęło runąć w gruzach. Gdy Sylwester Wardęga ujawnił prywatne konwersacje, które Stuu i jego koledzy mieli wymieniać z nieletnimi fankami. Sylwester Wardęga jako pierwszy poruszył temat kontrowersji polskiego Youtuba, publikując 3 października film, w którym udowodnił, że inny youtuber, Stewart Barton był zaburzony seksualnie na punkcie nieletnich dziewczyn, napastując je w formie wiadomości, a także, co okaże się potem, spotykał się z nimi w hotelu bądź zapraszał je na domówki. O niepokojących potrzebach i zachowaniu Bartona wiedział Marcin Dubiel, który brał aktywny współudział w nawiązywaniu kontaktu z nieletnimi, młodymi ofiarami (których wiek zaczynał się nawet od 14 roku życia). Sylwester Wardęga przytoczył w swoim filmie dowody, w którym była dziewczyna, Fagata, była dziewczyna Stuu, również zdawała sobie sprawę z problemów natury zaburzeń seksualnych swojego ówczesnego partnera, nie podejmując jednak żadnych kroków, by im zapobiec.

W materiale Wardęgi inny youtuber również został oskarżony- Boxdel. Zostały pokazane dowody na to, że mężczyzna próbował zainicjować kontakt fizyczny z nieletnią nastolatką, samemu mając 19 lat. Bokser sam w wywiadach zarzekał się, że nie miał pojęcia o nielegalnych poczynaniach Stuu.

Boxdela porzucili wszyscy najwięksi partnerzy biznesowi, największy hejt wylał się w jego stronę. Marcin Dubiel natomiast, próbując uniknąć wszelakich konsekwencji, zagroził Sylwestrowi Wardędze prawnymi potyczkami (reprezentująca go kancelaria skierowała do sądu karnego prywatny akt oskarżenia), samemu odcinając się całkowicie od wszelkich oskarżeń dotyczących Stewarta.

W sprawę została zaangażowana prokuratura, przez którą została Fagata przesłuchana, podając fałszywe zeznania. Nie ona jedyna- według samego Wardęgi (który również złożył zeznania), w budynku prokuratury w dniu przesłuchań znajdowało się wielu polskich infleuncerów, youtuberów, którzy zostali wezwani do świadectwa.

O trwającym przesłuchaniu Sylwestra Wardęgi informował na swoim profilu na portalu „X” Mateusz Morawiecki, a Zbigniew Ziobro zwołał specjalną konferencję prasową, podczas której powiedział, że zamierza złapać youtuberów dopuszczających się wszelkich działań o charakterze pedofilskim. W tle tego wszystkiego internet pękał w szwach od nadmiaru dowodów, tych prawdziwych i sfałszowanych, zgłaszanych przez użytkowników różnych popularnych platform.

Mogłoby się zdawać, że afera Pandora Gate zmierza ku końcowi. Jednak w przestrzeni internetowej wciąż pojawiają się nowe oświadczenia i filmy w tej sprawie. Marcin Dubiel jednak opublikował nagranie pt. „Nieznane ofiary Pandora Gate”. Youtuber podkreślał, że przed publikacją zdążył zapoznać się z drugim filmem Sylwestra Wardęgi o nazwie „Cała prawda o Marcinie Dubielu”. Mimo wszystko, argumenty, które przedstawił, nie były w żaden sposób konstruktywne i ratujące jego reputację. Sam Stuu również opublikował dwudziestominutowy film, w którym odpowiadał (poniekąd) na postawione mu zarzuty, twierdząc również, że jest w stanie zagrożenia, że coś mogło mu się wydarzyć, a także, że został pozbawiony do „uczciwej możliwości działania”. Materiał zostawił po sobie wiele niedopowiedzeń, dyskredytując samego twórcę.

Czy Stuu trafi do więzienia? Jaka jest przyszłość polskiego YouTube’a?

Jak wiadomo, doniesieniami zajęła się także prokuratura. Stuu zatrzymano w trzymiesięcznym areszcie. Sąd w Wielkiej Brytanii najprawdopodobniej w połowie listopada podejmie decyzję w sprawie ekstradycji 31-latka do Polski. Wiadomo jest także, że prokuraturze udało się dotrzeć do kolejnych ofiar w aferze znanej teraz jako Pandora Gate. Wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha cytowany przez PAP mówił: “Proszę prokuraturę, aby zweryfikowała czy nie doszło do większej liczby takich zabronionych zachowań”.

Wydanie listu gończego nastąpiło 13 października, a już dzień później doszło do zatrzymania youtubera. Sąd podkreślił, że materiał dowodowy zebrany na tym etapie przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie wskazuje na znaczące prawdopodobieństwo popełnienia przez oskarżonego influencera zarzucanych mu czynów. Prokuratura Okręgowa uzyskała również nakaz jego aresztowania wydany przez Sąd Okręgowy w Warszawie, zastępujący w kontaktach z Wielką Brytanią wniosek o ekstradycję. Nakaz aresztowania z wnioskiem o wydanie podejrzanego polskiemu wymiarowi sprawiedliwości został już przekazany władzom brytyjskim.

To również sąd brytyjski jest odpowiada za decyzję o ekstradycji Stuu. Decyzja ta jest przesuwana w czasie, ponieważ zgodnie z prawem, influencer mógł odwołać się do sądu wyższej instancji. Dodatkowym czynnikiem opóźniającym całą procedurę może być fakt, iż proces ekstradycji trwa średnio 300 dni. Według doniesień z mediów zagranicznych, Burton nie przebywa jednak w areszcie, a we własnym domu, mając założony nadzór elektroniczny. Na podstawie informacji przekazanych przez Mirror.co.uk, rozprawa dotycząca ewentualnej ekstradycji Stuu odbędzie się dopiero w lutym.

Źródło garfiki: screen ekranu z filmu „Uczę Julke grać w Minecrafta!”


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.